Europejska solidarność jest najważniejsza dla niezależności energetycznej UE - powiedział w środę (26 marca) w Gdańsku premier Donald Tusk. Cieszę się, że o tej solidarności rozmawiamy także w wymiarze transatlantyckim - dodał, nawiązując do szczytu UE-USA w Brukseli.
Tusk brał udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego terminala naftowego w Gdańsku, powstającego dla państwowej spółki PERN. Terminal ze zbiornikami o planowanej pojemności 697 tys. m sześc. powstaje w gdańskim Porcie Północnym i będzie przeznaczony m.in. do przeładunku i składowania ropy oraz paliw. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce.
Szef rządu podkreślał, że terminal jest jedną z podstaw systemu, który zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski. Podkreślił, że terminal to kolejny etap dywersyfikacji źródeł energii dla Polski.
- Dla nas jest ważne, by infrastruktura, którą przygotowujemy była dostosowana do potrzeb XXI wieku, w tym do może najważniejszej potrzeby, jaką jest bezpieczeństwo energetyczne.
Zdaniem Tuska m.in. starania Polski i jej działania, szczególnie w czasie kryzysu na Ukrainie, doprowadziły do tego, że szefowie państw członkowskich UE kilka dni temu w Brukseli doszli do wniosku, iż odpowiedzią na ten kryzys i kolejnym etapem integracji kontynentu, będzie unia energetyczna.
- UE musi stać się organizacją w dużym stopniu niezależną energetycznie od dzisiejszych, tradycyjnych dostawców, w tym Rosji - mówił premier wskazując, że jednym z rozwiązań są wspólne zakupy surowców energetycznych przez całą UE. - Dla nas najważniejsza jest prawdziwa solidarność w momencie, gdy będziemy decydowali o wspólnych zakupach. Polska powtarza, jak ważne jest, by UE zaczęła myśleć jak zwiększyć swoją siłę przetargową, by była traktowana jako podmiot, co da jej dużo silniejszą pozycję.
Odnosząc się do środowego szczytu UE-USA w Brukseli, Tusk powiedział, że cieszy się, iż o tej solidarności rozmawia się także w wymiarze transatlantyckim.
Obecny na uroczystości minister skarbu Włodzimierz Karpiński powiedział z kolei, że gdański terminal "będzie milowym krokiem w sektorze paliwowym budującym bezpieczeństwo energetyczne kraju". Podkreślił, że terminal "od początku do końca" jest zaprojektowany, realizowany i finansowany "siłami polskimi".
Szef resortu skarbu wspomniał też o dwóch innych inwestycjach, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju - budowę terminala gazowego w Świnoujściu i dwóch bloków w elektrowni Opole.
Terminal naftowy powstanie na terenie 29 hektarów, które wydzierżawił PERN Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. W ramach pierwszego etapu prac w Porcie Północnym zainstalowanych zostanie sześć zbiorników na ropę naftową o pojemności 62,5 tys. m sześc. każdy. Powstaną też instalacje technologiczne umożliwiające obsługę zbiorników, a także instalacje przeciwpożarowe, wodociągowe, elektryczne, sieć teleinformatyczna oraz systemy automatyki i ochrony. Zbudowana zostanie również niezbędna infrastruktura towarzysząca, w tym drogi i parkingi.
Wykonawcą pierwszego etapu prac jest konsorcjum z firmą IDS-BUD jako liderem. Firma ta już w lutym rozpoczęła pierwsze roboty - palowanie terenu pod zbiorniki: pod każdym z nich trzeba umieścić prawie 650 pali. Koszt pierwszej części inwestycji wyniesie 415 mln zł. Prace mają zostać sfinansowane ze środków własnych PERN.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.