Raz już tu byli, raz też gościli na łamach Trybuny Górniczej. Zapowiadali wtedy, że wrócą w okolicach Barbórki. Jak powiedzieli, tak zrobili. Polsko-francuska grupa fotografów, realizująca projekt "Czarne oblicza Europy", która swoją twórczość skupia wokół górnictwa i Śląska - regionu, który ich zdaniem jest żyjącym odpowiednikiem francuskiego Pas-de-Calais, gdzie ostatnią kopalnię zamknięto w latach 90., spędziła dwa tygodnie, mieszkając w katowickim Nikiszowcu.
- W swoich pracach dotykamy m.in. problematyki społecznej, ekologii oraz architektury. W naszym projekcie głównymi aktorami są pracownicy kopalń. Chcemy jednak dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, dlatego planujemy zorganizować pokaz filmów o tematyce górniczej, powstają również materiały edukacyjne dla najmłodszych. Projekt ma zwieńczyć wystawa w obydwu krajach, stanowiąca podsumowanie ponadrocznej pracy - wyjaśnia Matthias Crepel, koordynator projektu.
Nie wiadomo jednak, czy pracę można już uznać za skończoną. Artyści tak zachwycili się barwnym Śląskiem i możliwościami, które przed nimi otworzył, że przymierzają się do jeszcze jednej wspólnej akcji, nie zdradzając jednak na razie wielu szczegółów.
- Te dwa tygodnie pracy pozwoliły nam nawiązać kolejne kontakty na Śląsku, dokładniej zbadać kulturę górniczą, wczuć się w kopalniany klimat. Również my sami mogliśmy się lepiej poznać. Mieliśmy dużo czasu na rozmowy na temat projektu. Była wielogodzinna praca, zwiedzanie, była też pora na wieczór w barze w Nikiszowcu, więc czas jak najbardziej owocny. Choć według planu miało to być nasze drugie i zarazem ostatnie spotkanie na Śląsku, liczymy, że uda nam się zorganizować jeszcze jedno - przyznaje Daniel Dmitriew z polskiej części grupy fotografów.
Wszystkich zainteresowanych szczegółami projektu oraz efektami pierwszej części (z pobytu latem) zapraszamy do lektury tekstu "Uwieczniając górniczy świat".
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.