5 września Kopalnia Soli Wieliczka świętuje 35-lecie obecności na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W roku 1978 znalazła się ona w grupie pierwszych 12 obiektów, które dały początek temu prestiżowemu spisowi miejsc bezcennych stanowiących skarb całej ludzkości.
"Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) [...] ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych" - tak przed 35 laty uzasadniono wpis kopalni na Listę UNESCO. Zapomniano wówczas, że podobne walory ma Kopalnia Soli Bochnia. Dopiero w 2013 r. dopisano ją do Listy. Tak czy inaczej rok 1978 był w historii wielickiej kopalni ważkim wydarzeniem, gdyż było ono podkreśleniem znaczenie zabytkowej części kopalni, będącej dziedzictwem nie tylko Polaków, ale całej ludzkości.
W budynku nadszybia szybu Regis otwarto wystawę pt. "Współczesne prace górnicze - zabezpieczanie kopalni". Ponad 100 fotografii prezentuje nowoczesne metody pozwalające zachować i udostępnić zabytkowe wielickie podziemia. Wystawa przedstawia przede wszystkim efekty prac górniczych zrealizowanych w ostatnich latach w wielickiej kopalni - m.in. przebudowane chodniki, zabezpieczone i udostępnione dla zwiedzających zabytkowe komory, zmodernizowane szyby kopalniane. Będzie można przekonać się również jak wygląda podsadzka hydrauliczna, węzeł iniekcyjny czy hala pomp oraz główny zbiornik solankowy na VIII poziomie kopalni.
- Dziedzictwo, zabytek, turystyczna atrakcja, uzdrowisko, sanktuarium, miejsce imprez - tym wszystkim jest wielicka kopalnia. Nie wolno zapominać, że to również podziemny obiekt, który powstał i trwa ponad 700 lat dzięki pracy górników - podkreśla Kajetan d'Obyrn, prezes Kopalni Soli Wieliczka SA.
Historyczny jubileusz upamiętnia od 5 września okolicznościowa tablica.
Wieliczkę co roku odwiedza ok. 1,2 mln turystów. Odległą o 40 km zabytkową kopalnię w Bochni zwiedziło w zeszłym roku ok. 130 tys. osób.
W czerwcu 2013 r. na Światowej Liście umieszczono 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego. Wśród nich są Wieliczka i Bochnia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.