Wykorzystanie posiadanych surowców, czyli węgla kamiennego i brunatnego oraz rozwój połączeń międzysystemowych to zdaniem prezes Kompanii Węglowej Joanny Strzelec-Łobodzińskiej rozwiązania, które podniosą bezpieczeństwo energetyczne państw Europy Centralnej. Szefowa KW uczestniczyła w środę, (4 września) w panelu dyskusyjnym "Wewnętrzny rynek energii w UE - szansa dla Europy Centralnej", który odbył się w ramach XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.
W gronie panelistów znaleźli się również litewski minister ds. energetyki Jaroslav Neverovič, przedstawiciel rumuńskiego ministerstwa gospodarki Maricel Popa, były unijny komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości Günter Verheugen oraz Yvonne Ruf z firmy Roland Berger.
Rola moderatora przypadła Pawłowi Olechnowiczowi, prezesowi Grupy Lotos i szefowi CEEP (Central Europe Energy Partners).
W ramach panelu został zaprezentowany raport CEEP dotyczący wpływu cen energii na konkurencyjność i bezpieczeństwo sektora krajów UE ze szczególnym uwzględnieniem państw regionu Europy Centralnej. Wnioski wynikające z raportu przedstawiła Yvonne Ruf, która podkreśliła, że problemem energetyki są m.in. inwestycje. Jeśli ich koszty zostaną przeniesione na konsumentów to doprowadzi to do obniżenia wzrostu gospodarczego, bo konsumenci w tej sytuacji będą musieli ograniczać wydatki na inne rzeczy.
Paweł Olechnowicz podkreślił w trakcie dyskusji, że ceny energii to jeden z najważniejszych czynników związanych z rozwojem przemysłu węglowego i stalowego.
Maricel Popa zaznaczył natomiast, że rozwój energetyki jest kluczem do dobrobytu wszystkich krajów i dlatego trzeba w tym względzie rozwijać współpracę w regionie Europy Centralnej.
Na energetykę stawia także Litwa, która obecnie sprawuje prezydencję w UE. Jaroslav Neverovič zaznaczył, że stworzenie jednolitego rynku energii jest wielkim wyzwaniem dla Unii i jego zdaniem jest to cel do osiągnięcia, bo kryja się za nim wzrost konkurencyjności i zacieśnienie współpracy. Litewski minister podziękował także Joannie Strzelec-Łobodzińskiej za współpracę w okresie kiedy piastowała ona stanowisko wiceministra gospodarki. To wtedy udało się porozumieć w sprawie połączeń międzysystemowych między Polską i Litwą
W dyskusji gościnnie głos zabrał Janusz Lewandowski, komisarz europejski ds. programowania finansowego i budżetu w KE. W jego opinii o swoim miksie energetycznym powinny decydować poszczególne państwa członkowskie i powinna być to ich suwerenna decyzja.
Günter Verheugen natomiast zasygnalizował, że w europejskiej polityce brakuje równowagi pomiędzy ochroną środowiska a konkurencyjnością.
W tym temacie głos zabrała także Joanna Strzelec-Łobodzińska.
- Myślę, że najważniejsze jest to, aby decyzje unijne dotyczące i energetyki i środowiska były oceniane pod kątem ich wpływu na gospodarki poszczególnych krajów - stwierdziła prezes Kompanii Węglowej, która podkreśliła także konieczność odbudowy aktywów energetycznych.
- Powinniśmy odbudowywać nasza energetykę w oparciu o węgiel kamienny i brunatny. Należy inwestować w nowoczesne, wysokosprawne i niskoemisyjne bloki na paliwa stałe.
Prezes Kompanii Węglowej stwierdziła także, że polska energetyka musi się zmienić.
- Kryzys uwidocznił pewne mankamenty funkcjonującego w Polsce rynku energii. Może teraz jest czas i miejsce żeby pomyśleć o zmianie architektury naszego rynku - zaznaczyła Joanna Strzelec-Łobodzińska, która przypomniała, że nad Wisłą ruszają projekty energetyczne. Jako przykłady podała inwestycje PGE w elektrownie Opole oraz budowę elektrowni Czeczott przez Kompanię Węglową. Ponadto szefowa KW przypomniała o potencjale jaki tkwi w kogeneracji.
- Wzrastający udział produkcji energii w kogeneracji może stworzyć dla Polski krajobraz gospodarczy, w którym energia będzie relatywnie tania - powiedziała szefowa KW.
Na zakończenie swojego wystąpienie prezes Joanna Strzelec-Łobodzinska zaznaczyła, że państwa Europy Centralnej powinny stawiać na posiadane surowce i połączenie międzysystemowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Prezeska chyba nie wie co wygaduje. Teraz nagle stawia na węgiel ale przyjęcia do roboty wstrzymane. To się w głowie nie mieści.