W tym tygodniu (3-5 września) w Krynicy odbywa się XXIII Forum Ekonomiczne. W gronie tegorocznych prelegentów obecni są przedstawiciele branży wydobywczej. Górnictwo węgla kamiennego jest reprezentowane przez prezes Kompanii Węglowej Joannę Strzelec-Łobodzinską, która we wtorek wystąpiła w sesji plenarnej pn. "W poszukiwaniu nowego ładu w gospodarce europejskiej". Szefowa KW będzie także uczestniczyć w panelu dyskusyjnym "Wewnętrzny rynek energii w UE - szansa dla Europy Centralnej", który odbędzie się w środę.
We wtorkowej sesji w gronie panelistów znaleźli się także: prezes KGHM Herbert Wirth, prezes Polskiej Grupy Energetycznej Krzysztof Kilian, prezes T-Mobile Polska Miroslav Rakowski oraz Alastair Teare z Deloitte i Heinz Haller z The Dow Chemical Company.
Joanna Strzelec-Łobodzińska w dyskusji przedstawiła obraz nowoczesnego górnictwa i podkreśliła, że wiele osób wciąż uważa je za prymitywne, co mija się z prawdą.
- Górnictwo na pewno nie musi wstydzić się innowacyjności, choć wielu ludzi uważa je za skostniałe i wciąż kojarzy je wyłącznie z czarnym górnikiem, który kuje pod ziemią. Jako przykład można podać tu potencjał jaki reprezentują maszyny górnicze. Polskie firmy z tej branży są światowymi liderami, a ich maszyny pracują w naszych kopalniach - mówiła prezes KW odpierając zarzuty Bogusława Chrabota, redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej", który wysnuł tezę, że górnictwo jest "zmitologizowane" i można je określić jako problem.
Prezes KW podkreśliła także, że to właśnie węgiel może dać impuls Europie, bo z niego można uzyskać tanią energię, która będzie stwarzać szansę na konkurencyjność europejskiej gospodarki.
- Nie wstydźmy się węgla ani reindustrializacji gospodarki. Na tych tanich surowcach budujmy efektywną energetykę, która będzie dostarczać tanią energię, co wpisuje się w politykę taniości produktów unijnych - argumentowała prezes KW.
O nowoczesnych rozwiązaniach w polskich kopalniach wspomniał także Herbert Wirth, prezes KGHM.
- Hasło inteligentna kopalnia to nie są czczę frazesy. To się już dzieje - mówił Wirth, który kilkadziesiąt minut wcześniej odebrał nagrodę Index of Success przyznaną KGHM przy okazji ogłoszenia rankingu Europa 500, czyli listy największych firm Europy Środkowo-Wschodniej.
Werdykt ogłosił wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.
- Trzeba ciągle dbać o konkurencyjność, w tym coraz bardziej konkurencyjnym świecie. Nie tylko w kwestii produktów i usług ale także myśli, designu i umiejętności współpracy - mówił wicepremier, który podkreślał, że "razem można więcej".
W galerii: XXIII Forum Ekonomiczne w obiektywie portalu górniczego nettg.pl (zdjęcia Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nie , nie . to jest skamielina prehistoryczna. Bo jak inaczej nazwac fakt wydobycia 700 ton na rok przez gornika czyli mniej niz w 1938 roku?
Teraz tylko trzeba poklepać Panią Prezes po plecach i powiedzieć: "trzymać tak dalej..."
I to sie nadaje do telewizji!