Jest w Katowicach muzeum inne niż wszystkie. Jego siedziba mieści się tuż obok miejsca uświęconego krwią górników z kopalni Wujek. Jeszcze pięć lat temu w obiekcie, gdzie dzisiaj można zobaczyć inscenizację starcia górnika z funkcjonariuszem ZOMO, makietę kopalni odzwierciedlającą wydarzenia z 16 grudnia w skali 1:100, czy dokumentalny film rekonstruujący historyczne wydarzenia, znajdował się dawny magazyn odzieży kopalni Wujek.
Pomysł stworzenia tu Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek zbiegł się w czasie z koniecznością remontu kopalnianego domu kultury, w którym prezentowana była wystawa "Bitwa o Polskę". Inicjatywa Społecznego Komitetu Pamięci Górników Kopalni Wujek Poległych 16 grudnia 1981 r. spotkała się z przychylnością zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego, który postanowił przekazać dla muzeum budynek magazynu.
Otwarcie muzeum miało miejsce w grudniu 2008 r. Trzy lata później, 16 grudnia 2011 r. - w 30 rocznicę pacyfikacji Wujka - województwo śląskie i miasto Katowice zawarły umowę w sprawie prowadzenia wspólnej instytucji kultury pn. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Jednym z zadań tego Centrum jest prowadzenie ekspozycji Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.