Zdzisław Wilk, kierownik Działu BHP i Szkolenia w kopalni Jankowice:
- Kopalnia Jankowice pod względem występujących w niej zagrożeń naturalnych jest zakładem górniczo trudnym. Obok III kategorii zagrożenia metanowego, nasza licząca nieco ponad 3,8 tysiąca pracowników, w tym prawie 3100 zatrudnionych pod ziemią, załoga ma do czynienia z maksymalnie I stopniem zagrożenia tąpaniami, maksymalnie II stopniem zagrożenia wodnego oraz niebezpieczeństwem wybuchu pyłu węglowego w klasach A i B. Nie tylko z tych powodów zarówno dyrekcja, jak i cała kadra kierownicza kopalni sprawy bezpieczeństwa i higieny pracy traktuje priorytetowo. Takie podejście przenosi się na całą załogę.
Potwierdzeniem tej prawdy jest między innymi fakt, że ostatni wypadek śmiertelny zaistniał w Jankowicach w sierpniu 2002 roku, a ciężki - w maju 2010 roku. W ubiegłym zdarzyło się 56 wypadków lekkich. Zdajemy sobie sprawę, iż każdy wypadek przy pracy to nie tylko dramat pracownika i jego rodziny, ale także wymierne straty dla samej kopalni. Dlatego podstawowym celem promowania zasad bezpieczeństwa jest stałe podnoszenie świadomości wśród pracowników, gdyż bez zaangażowania całej załogi w sprawy bhp oraz wsparcia zrywających z ryzykiem zachowań ze strony partnerów społecznych niepodobna myśleć o harmonijnym prowadzeniu ruchu. W kreowaniu tego rodzaju postaw kładziemy nacisk na zwiększanie zainteresowania ochroną życia i zdrowia samych pracowników, co przejawia się malejącą liczbą wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Upowszechniamy przy tym zasadę, iż za stan bezpieczeństwa w naszym zakładzie odpowiada każdy z nas w takim samym stopniu, na każdym etapie produkcji i każdym stanowisku.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.