Dobiegły końca uroczystości jubileuszowe 120-lecia Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Zwieńczeniem jubileuszu, tej najstarszej polskiej organizacji technicznej w Polsce, jest wydanie Złotej Księgi 120-lecia SITG. Publikację tę przygotowało Wydawnictwo Helion w Gliwicach.
W pracy znajdują się biogramy aktualnie czynnych działaczy SITG i tych, którzy odeszli na "wieczną szychtę". Publikacja stanowi cenny dokument historyczny. Wiele biogramów przybliża czytelnikowi dawne i obecne postacie - działaczy SITG. Cennym uzupełnieniem książki są zamieszczone na jednej z ostatnich stron wykazy osób szczególnie zasłużonych w ostatnim czasie dla SITG tj. posiadający "Złotą Odznakę "Zasłużony dla Stowarzyszenia" oraz odznaki "Osobowość SITG" i odznakę "Laur Umiejętności".
Przedmowę do książki napisali: mgr inż. Eugeniusz Ragus (przewodniczący rady krajowej, sekretarz generalny SITG) oraz prof. dr hab. inż. Wiesław Blaschke (prezes SITG zarząd główny).
Warto przypomnieć, że SITG powstało przed 120 laty, jako stowarzyszenie integrujące inżynierów - początkowo górniczych i hutniczych - ze wszystkich trzech zaborów. Dzisiaj, skupiając 14 tys. członków zrzeszonych w 166 kołach jest drugą co do wielkości organizacją wchodzącą w skład Naczelnej Organizacji Technicznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.