Największą i najbardziej innowacyjna inwestycją w zakresie ochrony środowiska w górnictwie węgla kamiennego jest realizacja "Systemu hydrotechnicznej ochrony Górnej Wisły przed zasoleniem wodami dołowymi".
W 2002 roku została opracowana koncepcja ochrony hydrotechnicznej rzeki Wisły i rozwiązania problemu zrzutu wód najbardziej zasolonych z kopalń "Piast" i "Ziemowit" w oparciu o czasową retencję w wyrobiskach zlikwidowanego Ruchu II kopalni "Piast" (zbiornik "Wola" — dawna KWK "Czeczott") oraz w przykopalnianych zbiornikach retencyjnych. W oparciu o wyżej wymienioną koncepcję w 2008 roku kopalnie wdrożyły do realizacji System hydrotechnicznej ochrony Górnej Wisły przed zasoleniem wodami dołowymi, który polega na czasowym gromadzeniu słonych wód kopalnianych w zbiornikach retencyjnych, a następnie ich kontrolowanym odprowadzaniu do rzek, tak by nie przekraczać akceptowanego stężenia sumy chlorków i siarczanów. Uczestnikami "Systemu" są kopalnie "Brzeszcze", "Piast", "Ziemowit" oraz Przedsiębiorstwo Górnicze "Silesia".
Kompania zasłużona
Jednym z największych wyróżnień otrzymanym przez Kompanię Węglową jest "Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego", przyznana w 2012 r. przez Kapitułę Honorową Sejmiku Województwa Śląskiego za działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
Śmiały projekt
Kopalnia "Bolesław Śmiały" została w 2005 r. laureatem Narodowego Konkursu Ekologicznego pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kategorii "Technologia godna polecenia", za zastosowanie nowatorskich metod przy realizacji projektu "Rekultywacja techniczna i biologiczna składowiska odpadów pogórniczych "Skalny".
Metan, metan
Metanowość bezwzględna kopalń KW w latach 2003-2012 zawiera się w przedziale od 650 do 780 metrów sześciennych na minutę. Przy robotach eksploatacyjnych wydziela się ok. 342 mln metrów sześciennych metanu na rok.
Ujęcie metanu sięga 70 mln metrów sześciennych rocznie. Gospodarczo wykorzystywane jest ok. 58 mln metrów sześciennych w skali roku, z czego ponad 13 mln metrów sześciennych zagospodarowuje się we własnych źródłach produkując energię elektryczną oraz ciepło w ilości wystarczającej do zaopatrzenia grubo ponad 12 000 gospodarstw domowych, a więc sporej wielkości miasteczka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.