Kosztem ok. 1,2 mln zł w Jastrzębiu Zdroju powstanie nowa infrastruktura sportowa dla dzieci i młodzieży, a kilka placów zabaw zostanie zmodernizowanych. To trzecie w regionie przedsięwzięcie, współfinansowane ze środków unijnej inicjatywy Jessica.
Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) i Bankiem Rozwoju Rady Europy. Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Chodzi m.in. o przywracanie blasku niszczejącym obiektom poprzemysłowym oraz o rewitalizację zdegradowanych terenów w miastach.
Jastrzębski projekt jest trzecim, a zarazem najmniejszym jak dotąd przedsięwzięciem współfinansowanym ze środków inicjatywy Jessica w woj. śląskim. Wcześniej zdecydowano o realizacji projektów w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie budynki dawnej fabryki kabli będą zamienione w kompleks łączący funkcje komercyjne, kulturalne i rekreacyjne, oraz w Tychach, gdzie budynek dawnego kina zmieni się w "pasaż kultury" - na potrzeby imprez, usług i handlu.
Projekt w Jastrzębiu Zdroju, na realizację którego przyznano 900 tys. zł pożyczki, zrealizuje Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa, która zamierza stworzyć nową przestrzeń rekreacyjno-sportową dla mieszkańców. Nastąpi rewitalizacja pięciu istniejących placów zabaw. Zaplanowano także budowę kortu tenisowego oraz dwóch boisk do gry w badmintona i ringo. Nowe obiekty, a także pozostała część okolicznych terenów, zostaną objęte monitoringiem.
Woj. śląskie jest jednym z pięciu polskich regionów, które zdecydowały się na wdrożenie mechanizmu Jessica, polegającego na wspieraniu konkretnych projektów miejskich w formie pożyczek czy gwarancji. Menedżerem Funduszu Powierniczego Jessica dla woj. śląskiego jest EBI.
Na Śląsku Jessica dysponuje ok. 60 mln euro, które będą wydane głównie w postaci pożyczek na realizację projektów rewitalizacyjnych. Pieniądze zarezerwowano w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego, lokując je następnie w stworzonym specjalnie funduszu.
Jessica wdrażana jest w województwach: wielkopolskim (ponad 66 mln euro), zachodniopomorskim (33 mln euro), pomorskim (56,8 mln euro), śląskim (60 mln euro, z czego 51 mln euro to środki UE) oraz mazowieckim (40 mln euro).
W ramach inicjatywy Jessica unijne środki mogą zasilać inwestycje np. w przedsięwzięcia partnerstwa publiczno-prywatnego lub inne projekty miejskie, wynikające z planów zrównoważonego rozwoju miejskiego. O zakresie rewitalizacji (czyli wyborze konkretnych projektów, obszarów czy budynków) współdecydują gminy, które odpowiadają za tworzenie lokalnych planów rewitalizacji.
Wśród projektów, które mogą ubiegać się o wsparcie, jest m.in. przekształcanie zdegradowanych obiektów przemysłowych np. w kina, galerie, teatry czy centra konferencyjne, odnowa obszarów powojskowych i poprzemysłowych czy odnowa centrów miast, dzielnic oraz infrastruktury miejskiej o unikalnej wartości historycznej.
Z obserwacji śląskich samorządowców wynika, że z tradycyjnej, konkursowej procedury pozyskiwania unijnych pieniędzy na rewitalizację skorzystać może zaledwie ok. 20 proc. wnioskodawców. Dzięki Jessice z pomocy skorzysta wielokrotnie więcej podmiotów, bo pieniądze - wydawane w formie pożyczek - będą stale w obiegu, na kolejne projekty.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.