Marzenie havirzowskich miłośników historii ziściło się. Pomogła współpraca z partnerskim polskim miastem Jastrzębie Zdrój. To właśnie dzięki niej udało się pozyskać w ramach współpracy transgranicznej Euroregionu "Śląsk Cieszyński" środki na budowę stałej ekspozycji muzealnej pn. "Historia pisana węglem", obrazującej dzieje Havirzowa i górnictwa na obszarze miasta.
Ekspozycję zorganizowano w miejskim "Domu Towarzyskim" . Zajmuje powierzchnię 200 m kwadratowych, a jej koszt oszacowano na 60 tysięcy euro. Połowę pokryje UE. Ponieważ polski partner projektu posiada już muzeum górnictwa, dzięki dotacji wzbogaci jego ekspozycje.
W górniczej części wystawy prezentowane są m.in. minerały, skamienieliny, górnicze narzędzia, lampy, technika ratownicza, zdjęcia z życia górników. Jest model wieży szybowej, są też eksponaty dokumentujące współpracę Havirzowa z Jastrzębiem oraz jastrzębskie tradycje górnicze. Zaciekawić może "czarna izba". Zaimprowizowano w niej warunki panujące w podziemnym wyrobisku górniczym wraz z dźwiękami nagranymi w czynnej kopalni węgla kamiennego.
Prezentację górniczych tradycji Havirzowa przygotowali przy współpracy z regionalnymi placówkami muzealnymi, w tym Główną Stacją Ratownictwa Górniczego w Ostrawie, członkowie havirzowskiej filii Klubu Przyjaciół Muzeum Górnictwa w Ostrawie. Zabiegali o to już od 2004 roku.
Z okazji powstania havirzowskiej stałej ekspozycji muzealnej wydano również dwujęzyczną publikację na temat tradycji górniczych obydwu partnerskich miast zatytułowaną "Miasta i węgiel".
W galerii: Ekspozycja górnicza w Havirzowie (zdjęcia ARC)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.