Jeden z pierwszych tegorocznych mroźnych wieczorów, chłód, cisza... Ministrowie, parlamentarzyści, samorządowcy i śmietanka górniczego świata czekają w napięciu. Nagle naprzeciw nich rozbrzmiewa muzyka, buchają ognie i świece dymne. Na plac przy kopalni Ziemowit w Lędzinach wbiegają w pełnym rynsztunku ratownicy górniczy, by rozpocząć spektakularny pokaz swoich umiejętności. Na twarzach zgromadzonych nie widać już, by przejmowali się chłodem, widać podziw i zdumienie.
Tak w sobotę, 1 grudnia, rozpoczęła się uroczystość otwarcia Izby Pamięci przy wspomnianej kopalni. Kiedy ręce gości składały się już do oklasków, za ich plecami rozgrzmiał widowiskowy pokaz sztucznych ogni, który w niepowtarzalny sposób oświetlił kopalniane szyby. W tym anturażu prezes Kompanii Węglowej Joanna Strzelec-Łobodzińska, w towarzystwie dyrektora kopalni Piotra Niełacnego oraz Klemensa Ścierskiego z rady nadzorczej KW, dokonała przecięcia wstęgi, by zaprosić gości do zwiedzania Izby Pamięci, w której zebrano pamiątki, dokumentujące 60 lat istnienia zakładu.
Niepowtarzalna Barbórka
Uroczystość poprzedzona była akademią barbórkową, chciałoby się rzec - tradycyjną, ale dało się wyczuć, że 60. jubileusz istnienia kopalni wzmocnił kaliber tego wydarzenia.
- Jakie były te lata? Ziemowit wydobył w tym czasie 270 milionów ton węgla, przyjął do pracy ponad 60 tysięcy osób (...). Miałem wiele okazji wysłuchiwać opowieści o Ziemowicie i jego historii. Każda z nich jest jak małe szkiełko w wielkim witrażu. Aby ujrzeć całość, trzeba by wysłuchać 60 tysięcy takich opowieści - stwierdził w swoim wystąpieniu na początku akademii dyrektor Piotr Niełacny.
Wcześniej witał on zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się m.in. minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz i marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz.
- Największym kapitałem Kompanii jest jej załoga - rozpoczęła Joanna Strzelec-Łobodzińska. - Ziemowit przez te lata stał się jedną z najnowocześniejszych kopalń nie tylko w Polsce, ale i Europie. Osiągane tutaj wyniki pokazują, że potraficie optymalnie korzystać z darów natury.
Życzenia od rządu i premiera
- Chciałabym złożyć wam barbórkowe życzenia w imieniu całego rządu i pana premiera (...). Myślimy o górnictwie i węglu, który jest dla naszego kraju bardzo ważny i mam nadzieję, że przez wiele lat będzie - stwierdziła z kolei minister Elżbieta Bieńkowska.
W części oficjalnej sobotniej akademii uczczono też minutą ciszy pamięć górników, którzy przez te lata zginęli w wypadkach przy pracy.
- Szczególnym aspektem górniczego etosu jest pamięć o tych, którzy nie wrócili z szychty do domu - poprzedził to zdarzenie dyrektor Niełacny.
Po przemówieniach i wręczeniu ponad 70 górniczych szpad, w części artystycznej zgromadzeni w Ziemowicie goście obejrzeli występy dzieci z lokalnego przedszkola (oczywiście w górniczym klimacie), wysłuchali też arii operowych i operetkowych.
Urodziny 3 grudnia
Warto dodać, że urodziny Ziemowita faktycznie zbiegają się z górniczym świętem. Kopalnia Węgla Kamiennego Ziemowit rozpoczęła wydobycie dokładnie 3 grudnia 1952 r. Od tego czasu na lędzińskiej ziemi, pracując obok siebie, kopalnie Piast i Ziemowit dawały olbrzymi impuls do rozwoju Lędzin i okolic, stając się głównym pracodawcą na tym terenie. W roku 1972 obie kopalnie przekształcono w jeden zakład górniczy o nazwie Ziemowit, który od 1 lutego 2003 r. jest zakładem wchodzącym w skład Kompanii Węglowej SA, największej firmy górniczej w Europie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.