Parlamentarzyści, władze samorządowe, ludzie nauki i górniczego świata oraz przedstawiciele zarządu Kompanii Węglowej, wspólnie z górnikami kopalni Ziemowit świętowali w sobotę, 1 grudnia, okrągły, 60. jubileusz powstania tego zakładu.
- Tegoroczne uroczystości barbórkowe wiążą się z jubileuszem sześćdziesięciolecia naszej kopalni. Jakie były te lata? Ziemowit wydobył w tym czasie 270 milionów ton węgla, przyjął do pracy ponad 60 tysięcy osób(...)Miałem wiele okazji wysłuchiwać opowieści o Ziemowicie i jego historii. Każda z nich jest jak małe szkiełko w wielkim witrażu. Aby ujrzeć całość, trzeba by wysłuchać 60 tysięcy takich opowieści - stwierdził w swoim wystąpieniu na początku uroczystej akademii, dyrektor Ziemowita Piotr Niełacny.
Wcześniej witał on zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się m.in. Prezes Kompanii Węglowej Joanna Strzelec-Łobodzińska, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz i marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz.
- Największym kapitałem Kompanii jest jej załoga. Ziemowit przez te lata stał się jedną z najnowocześniejszych kopalń, nie tylko w Polsce ale i w Europie. Osiągane tutaj wyniki pokazują, że potraficie optymalnie korzystać z darów natury - zwróciła się do załogi kopalni prezes KW Joanna Strzelec-Łobodzińska.
W części oficjalnej sobotniej akademii uczczono minutą ciszy pamięć górników, którzy przez te lata zginęli w wypadkach przy pracy, a także wręczono szpady górnicze zasłużonym pracownikom.
Po niej, w części artystycznej, zgromadzeni w Ziemowicie goście obejrzeli występy dzieci z lokalnego przedszkola (oczywiście występy w górniczym klimacie), wysłuchali też arii operowych i operetkowych.
Prawdziwa niespodzianka czekała jednak na zewnątrz, gdzie pierwsze tegoroczne mrozy zostały całkowicie przyćmione gorącym pokazem ratowników z Ziemowita i długim spektakularnym pokazem sztucznych ogni.
Te atrakcje poprzedziły ceremonię przecięcia wstęgi i otwarcia izby pamięci, która powstała na terenie kopalni i zgromadzono w niej przeróżne pamiątki dokumentujące 60. letnią historię tego, położonego w Lędzinach zakładu.
W galerii: Sześćdziesiąte urodziny kopalni Ziemowit, Lędziny, 1 grudnia 2012 r. (zdjęcia Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
dostaliscie barbórki wiec macie za co uraczyć gosci i rodzine więc co rozpaczacie że was tam nie było jak ktoś jest robotny to bedzie miał uznanie u kolegów i bedzie szanowany że nie wozi sie na plecach innych. mnie tam nie było i nie zazdroszcze szczęsc boże bracia górnicy
wspaniala zabawa,ino robic ni ma komu.....
Śledziu jesteś naszym bohaterem! i moim idolem
czas na zmiany dyrekcji i związki też trzeba wywalić.
swieta racja tylko pupilki kierownikow mloda kadra co robi po 2 lata nadole byla zproszona i sie wieszali odznaczeniami a ten co haruje jak wol to maja go w dupie. przerobilem jusz 23 lata na kopalni podziemia posiadam najieksze kwalifikacje i uprawnienia na kopalni i co i gowno mi dali tylko zwiaskowcy pupilki kierownikow i mloda kadra a kase dyrekcja.
Na 60-lecie dostaliśmy kalendarz + płyta dvd i kupon he ,he. Co do odznaczonych to większość to same lebry : kalfaktory wydający rekawice , ludzie po podstawówce na dysponentce , lokalni "pisarze" biurowi itp itd , a człowiek który faktycznie haruje jest niedoceniany i nie może się odezwać - tak było i będzie !!! Kto to widział odznaczać młodych sztygarków bez jakiegolwiek dłuższego stażu pracy !!! WSTYD , HAŃBA , ŻENADA !!!
Teraz przy barbórce sie bawią wszyscy związkowcy z władzą .... a za miesiąc jak zmienią ustawę emerytalną to będą ryczeć złodzieje .Prosze o odpowiedz dlaczego nazwano kopalnie Ziemowit. Dlaczego taka nazwą?
Łobejżyjcie wszyscy jak łoni sie bawiom A nom załodze na urodziny kopalni ani grosza niy dali !! jo na c-2 cało odstawa ratowoł i nawet mie niy zaprosili A tyla lot w pyle robia a tympego lalasa z 4100 zaprosili!!!pytom sie za co??za to że komory pilnuje