W pierwszym półroczu 2012 r. zmniejszyła się liczba i wartość kradzieży ładunków z pociągów należących do PKP CARGO. Szczególnie znacząco spadła liczba kradzieży węgla.
Wiele wskazuje na to, że na poprawę sytuacji wpływ mogły mieć nowe, dodatkowe sposoby doraźnego zabezpieczenia węglarek, stosowane od niedawna przez PKP CARGO. To efekt zorganizowanej w tym roku akcji, polegającej na zbieraniu od pracowników pomysłów na dodatkowe zabezpieczenia drzwi węglarek.
Do specjalnego banku pomysłów napłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń, z których dwa uznano za obiecujące na tyle, że zostały oficjalnie dołączone do "Instrukcji montażu dodatkowego zabezpieczenia drzwi węglarek przed niepowołanym otwarciem", funkcjonującej w PKP CARGO od 2004 r. Oba pomysły dołączone zostały do instrukcji jako sposoby doraźnego dodatkowego zabezpieczenia drzwi wagonów. Nowe zabezpieczenia, w pierwszym przypadku w postaci obejmy stalowej zamka, do samodzielnego wykonania z dostępnych na rynku materiałów, a w drugim w postaci plomby z drutu stalowego, zostały zgłoszone przez pracowników ze Śląsko-Dąbrowskiego i Śląskiego Zakładu Spółki.
W pierwszym półroczu 2012 r. liczba kradzieży z pociągów PKP CARGO zmniejszyła się o 4 proc. (1354 przypadki w porównaniu z 1415 przypadkami rok wcześniej), w tym liczba kradzieży węgla spadła aż o 19 proc. (z 835 do 673 przypadków).
W tym samym czasie wartość kradzionych towarów zmniejszyła się o 14 proc. (z 6,4 do 5,5 mln zł), a wartość skradzionego węgla spadła aż o 28 proc. (z 4,9 do 3,5 mln zł).
Mimo to nadal ponad trzy czwarte strat z tytułu kradzieży przypada na paliwa stałe, czyli głównie węgiel kamienny i koks.
W okresie styczeń-czerwiec 2012 zwiększyła się jedynie liczba i wartość kradzieży złomu, co spowodowane jest najprawdopodobniej niemal dwukrotnym wzrostem średniej ceny skupu złomu na krajowym rynku.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.