Może być czaszowa lub płaska, powinna zapewniać dobrą ochronę, ale jednocześnie nie powodować dużych oporów przy oddychaniu. Ostatnim hitem jest zastosowanie przy jej produkcji materiałów antybakteryjnych z włóknami węglowymi. Półmaska filtrująca jednorazowego lub wielokrotnego użycia jest najbardziej popularnym i najskuteczniejszym środkiem, chroniącym górników przed zapyleniem w kopalni.
Właściwe zabezpieczenie pracownika w sprzęt chroniący układ oddechowy przed skutkami zapylenia to temat newralgiczny, dlatego Kompania Węglowa wymaga, aby stosowane w jej kopalniach półmaski, oprócz certyfikatów wymaganych przepisami prawa, posiadały dodatkowo pozytywną ocenę z badań eksploatacyjnych, przeprowadzonych w warunkach rzeczywistych. Taka ocena, wraz ze sprawozdaniem z badań, jest podstawą do uzyskania oceny przydatności użytkowej, wydanej przez jednostkę naukową.
- Doświadczenia praktyczne wskazują, że każda jednostka naukowa przeprowadza badania użytkowe według różnych, własnych metodologii. Na spotkaniu podkomisji do spraw katalogu opisowo-rysunkowego środków ochrony indywidualnej i wyposażenia pracownika KW (działa w ramach kompanijnej Komisji BHP - przyp. red.) powstał pomysł opracowania wspólnie z jednostkami naukowymi jednolitej metodologii, w celu uzyskania pozytywnej oceny badań eksploatacyjnych dla potrzeb Kompanii. Propozycja spółki spotkała się z przychylnym przyjęciem ze strony jednostek naukowych: Głównego Instytutu Górnictwa, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz Instytutu Techniki Górniczej KOMAG - relacjonuje Marian Hołda, dyrektor Centrum Logistyki Materiałowej KW.
- Nasze starania idą w tym kierunku, żeby półmaski były badane w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Najlepiej, gdyby odbywało się to w środowisku kopalni. Pracujemy nad stworzeniem metody badań eksploatacyjnych, tak by wszystkie instytuty zainteresowane badaniami robiły to według identycznej metodologii, którą wspólnie opracujemy. Do tej pory każdy z instytutów wykonywał badania swoją metodą - wyjaśnia Angelika Więckol-Ryk z Głównego Instytutu Górnictwa.
Niebawem wśród górników, zatrudnionych w trzech wybranych kopalniach KW, przeprowadzone zostaną badania ankietowe, dotyczące użytkowania półmasek. Zakres tematyczny badań ankietowych został ustalony wspólnie przez przedstawicieli Kompanii Węglowej i reprezentantów jednostek naukowych.
- Po ostatecznym dopracowaniu i uzgodnieniu jednolite zasady badań zostaną opublikowane także w profilu nabywcy Kompanii Węglowej oraz zamieszczone w specyfikacjach istotnych warunków zamówienia na dostawy półmasek jednorazowego i wielokrotnego użytku. Wyniki badań, przeprowadzane według nowej, jednolitej procedury, będą uwzględniane przy ocenie ofert. Mamy nadzieję, że pozwoli to na dalsze doskonalenie procesu zakupu środków ochrony indywidualnej i wyposażenia pracownika w spółce - tłumaczy dyrektor Hołda.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
zielone są do niczego!!!!! nie da się w nich robić!!! Najlepsze są czerwone!