We wtorek (11 września) w Dąbrowie Górniczej odbędą się obchody 32. rocznicy podpisania porozumienia katowickiego - poinformował portal górniczy nettg.pl Grzegorz Podżorny, rzecznik prasowy śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
O godz. 10.00 w sanktuarium p.w. św. Antoniego w Gołonogu odprawiona zostanie msza św. O godz. 11.15 rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem porozumienia katowickiego i złożenie kwiatów pod krzyżem za bramą główną ArcelorMittal Poland. Uroczystości zakończy część artystyczna, która obędzie się w restauracji "Jedenastka".
Porozumienie katowickie podpisane 11 września przez komisję rządową i Międzyzakładowym Komitetem Robotniczym w Hucie Katowice było ostatnią z umów społecznych podpisywanych w sierpniu i we wrześniu w 1980 roku. Dotyczyło przede wszystkim gwarancji realizacji porozumienia gdańskiego w zakresie tworzenia struktur NSZZ Solidarność na terenie całego kraju. Strona rządowa zagwarantowała niezależnemu ruchowi związkowemu dostęp do mediów, prawo do lokali oraz prawo do zwolnienia z obowiązku pracy osób pełniących funkcje związkowe. Przedstawiciele rządu zobowiązali się też do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim strajkującym, członkom komitetów strajkowych i robotniczych oraz ich rodzinom.
Z ramienia MKR Huty Katowice porozumienie podpisali m.in. Andrzej Rozpłochowski, przewodniczący MKR oraz wiceprzewodniczący: Jacek Jagiełka i Bogdan Borkowski. Stronę rządową reprezentowali m.in. minister hutnictwa Franciszek Kaim i dyrektor naczelny Huty Katowice Zbigniew Szałajda.
- Porozumienie katowickie było usankcjonowaniem wcześniej podpisanych porozumień. Porozumienia Sierpniowe odnosiły się do spraw regionalnych. Porozumienia Katowickie gwarantowało, że zapisy tych porozumień będą obowiązywały na terenie całej Polski. Zryw z 1980 roku były zrywem całego społeczeństwa, dlatego sygnowanie umowy społecznej, gwarantującej realizację Porozumień Sierpniowych w całym kraju, było tak bardzo ważne - mówi Jerzy Goiński, przewodniczący Solidarności w ArcelorMittal Poland.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.