W przypadku odcięcia zasilana w elektrowni atomowej, reaktory wyłącza się i przestają one generować elektryczność. Cięgle jednak potrzebna jest energia, która zasili systemy chłodzące reaktor oraz zużyte paliwo - wyjaśnia w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl prof. zw. dr hab. Wiktor Zipper, kierownik Zakładu Fizyki Jądrowej i Jej Zastosowań Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.
Co zatem czekać może światową energetykę jądrową, jeśli spełniłyby się czarne prognozy naukowców, którzy na maj przyszłego roku przewidują możliwość nastąpienia tzw. efektu Carringtona?
Przypomnijmy, że zjawisko to oznacza silne burze elektromagnetyczne i wyładowania pola magnetycznego Ziemi, spowodowane wzmożoną aktywnością Słońca, w których następstwie sieci przesyłowe na kuli ziemskiej mogą całkowicie przestać działać.
- W elektrowniach jądrowych znajdują się specjalne generatory. Silniki napędzane paliwem diesla, których zadaniem jest tylko dostarczać energię potrzebną do chłodzenia, w przypadku awarii sieci energetycznej. Jeśli transformatory ulegną zniszczeniu, te silniki będą działać i generować prąd - wyjaśnia prof. Zipper.
Zwraca jednak uwagę na to, że gdyby faktycznie czarny scenariusz się spełnił, prawdopodobnie przestanie działać transport i wydobycie paliwa, które przecież stale trzeba będzie dostarczać aby zasilało generatory.
- Są grupy naukowców, które stale zajmują się tym tematem. Tak naprawdę trudno przewidzieć co może się stać. Nawet jeśli podobne zjawiska miały już miejsce, to działo się to w czasach kiedy elektryczność nie była prawie w ogóle rozwinięta. Teraz jesteśmy od niej uzależnieni. To może być katastrofa - przyznaje prof. Zipper.
Na koniec przypomnijmy nieco danych na temat energetyki atomowej na świecie. Jak podaje portal atom.edu.pl:
Obecnie na świecie pracuje 436 reaktów energetycznych w 30 państwach (stan na dzień 03.05.2012). Udział elektrowni jądrowych w światowej produkcji energii elektrycznej wynosi obecnie ok. 14 proc. Moc zainstalowana wynosi 370,499 GWe. 5 reaktorów jest w stanie długoterminowego wyłączenia (long term shutdown).
CZYTAJ WIĘCEJ:
Prognozy: czekajac na efekt Carringtona
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.