Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło testy na złożu gazu ziemnego Komorze w województwie wielkopolskim. Zasoby geologiczne tego złoża oceniane są na ok. 1 miliard metrów sześciennych.
Dokładna wielkość, jak i poziom przyszłej produkcji będą możliwe do ustalenia po przeprowadzeniu testów, które potrwają kilka tygodni. Będą one analizowane do końca roku.
Złoże gazu Komorze odkryto na początku sierpnia br. Jest ono zlokalizowane w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, w gminie Pyzdry. Znajduje się ono na głębokości ok. 3,5 tys. metrów w otworach czerwonego spągowca (skała osadowa).
W sąsiedztwie złoża Komorze, w 2011 r. odkryto złoże Lisewo. Gaz ziemny z obu złóż zostanie zagospodarowany w 2013 r. Powstanie tam kopalnia, na terenie której będzie realizowany proces obróbki gazu do parametrów handlowych i przygotowanie go do przesyłu.
Udziałowcami inwestycji w Komorze jest PGNiG (51 proc. udziałów) i FX Energy Poland (49 proc.). Prace eksploatacyjne na złożu prowadzi oddział PGNiG w Zielonej Górze.
Obecny na uroczystości rozpoczęcia prac (15 sierpnia) minister skarbu Mikołaj Budzanowski podkreślił, że dla rządu kluczowy jest rozwój infrastruktury gazowej w Polsce, ale jeszcze ważniejsze jest zwiększenie poziomu wydobycia w naszym kraju.
- Od wielu lat otrzymywaliśmy informacje, że możemy wydobywać rocznie 4 mld metrów sześciennych gazu, bo się więcej nie da. Nie wierzymy w coś takiego i uważamy, że możemy znacznie więcej tego surowca wydobywać w Polsce - powiedział minister Budzanowski.
Dodał, że Komorze jest przykładem dobrej współpracy polskiej spółki Skarbu Państwa z firmą amerykańską:
- To partnerstwo opłacało się i przynosi korzyści. Podobne modele powinny istnieć przy poszukiwaniu złóż niekonwencjonalnych w Polsce pomiędzy firmami polskimi i zagranicznymi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.