Samorząd Tarnobrzega (Podkarpackie) przejął nieodpłatnie wszystkie akcje Kopalni Siarki Machów. Dzięki temu miasto stało się właścicielem Jeziora Tarnobrzeskiego i przyległych do niego terenów.
Prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz poinformował, że miasto przejęło od Ministerstwa Skarbu Państwa 3 mln akcji kopalni o wartości 30 mln zł. Mastalerz podkreślił, że zmiana właściciela akcji nie zmienia misji przedsiębiorstwa, które nadal będzie się zajmować rekultywacją terenów posiarkowych w województwie podkarpackim i świętokrzyskim.
- Zgodnie z pisemnymi uzgodnieniami nadzór nad pracami rekultywacyjnymi nadal będzie sprawował minister gospodarki, a finansował je Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - powiedział prezydent Mastalerz.
Samorząd Tarnobrzega chce z Jeziora Tarnobrzeskiego uczynić jedną z najważniejszych atrakcji w regionie. Już ogłosił przetarg o wartości 5,7 mln zł na budowę stanicy żeglarskiej. Akwen powstał na terenie b. kopalni siarki, surowiec ten wydobywano metodą odkrywkową. Kopalnia została zamknięta na początku lat 90. Jezioro Tarnobrzeskie zajmuje 455 ha, maksymalna głebokość akwenu, to 40 metrów. Dziewięćdziesiąt procent wpuszczanej wody ma I klasę czystości.
Rekultywacja zbiornika prowadzona była od 1994 r. Ostatecznie napełnianie zakończyło się w 2009 r. Rok później jezioro zostało otwarte dla turystów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.