We wtorek (12 czerwca) w Katowicach obradowało XXIV walne zgromadzenie Górniczej Izby Przemysłowo - Handlowej - poinformował portal górniczy nettg.pl zarząd GIPH. Delegaci podsumowali miniony rok działalności tej organizacji samorządu gospodarczego, zrzeszającego producentów węgla, fabryki maszyn i urządzeń górniczych oraz firmy usługowe, uczelnie wyższe i instytuty naukowe. W sumie firmy należące do Izby zatrudniają 130 tys. pracowników.
Joanna Strzelec Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej, która jednocześnie jest przewodniczącą Rady Izby, w czasie obrad zaznaczyła, że GIPH uczestniczyła w postępowaniach dotyczących opodatkowania infrastruktury podziemnych wyrobisk górniczych, dostarczając m.in. Trybunałowi Konstytucyjnemu zestaw posiadanych opinii i ekspertyz prawnych.
Warto przypomnieć, że 13 września 2011 r. TK stwierdził, iż "podziemne wyrobiska górnicze nie są budowlami i w konsekwencji nie mogą być opodatkowane podatkiem od nieruchomości, ani samodzielnie, ani wraz ze znajdującą się w nich infrastrukturą." Trybunał przyznał więc rację poglądom lansowanym przez Izbę.
Prezes Kompanii Węglowej poinformowała również, że GIPH, wraz z Polską Techniką Górniczą SA oraz Krajową Izbą Gospodarczą, utworzyła konsorcjum do przygotowania oraz realizacji koncepcji branżowego programu promocji branży maszyn i urządzeń górniczych w ramach projektu realizowanego przez Ministerstwo Gospodarki. Wartość działań promocyjnych określono na łączną kwotę ponad 5mln 200 tys. zł brutto. Promocja branży będzie prowadzona przez trzy lata w ośmiu krajach.
Jerzy Gorzelik, członek zarządu województwa śląskiego, który był gościem walnego zgromadzenia, powiedział m.in., że górnictwo może liczyć na pomoc władz samorządowych, które doskonale zdają sobie sprawę z faktu, iż węgiel pozostanie jeszcze długie lata najważniejszym nośnikiem energetycznym.
Parafrazując słynne powiedzenie Marka Twaina J. Gorzelik stwierdził: "wieści o śmierci górnictwa węglowego w Polsce są mocno przesadzone".
Wojciech Magiera, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego, namawiał Izbę do zadbania o to, by w przyszłych wyborach parlamentarnych postarała się o wybór ludzi, którzy będą reprezentowali w sejmie i senacie interesy polskiego górnictwa. Obecnie nie ma tam bowiem prawie nikogo, kto by o to zadbał.
W wyborach uzupełniających do Rady GIPH wybrano: Krzysztofa Jędrzejewskiego, prezesa Grupy Kopex S.A., Kazimierza Grzechnika, prezesa zarządu Południowego Koncernu Węglowego S.A. oraz Marka Pieszczka dyrektora kopalni Wieczorek, należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A kogo to obchodzi?