Zagłębie Dąbrowskie jest charakterystyczne wobec innych regionów śląskich choćby ze względu specyficzne otoczenie społeczno-gospodarcze. Zmiany, m.in., w strukturze gospodarki spowodowały marginalizację subregionu.
Kiedyś stał on przemysłem, przede wszystkim hutniczym i wydobywczym. Z wielu hut i kopalń działających jeszcze przed kilkunastu laty pozostały pięć podmiotów: cztery huty (w tym trzy średnie i małe) oraz kopalnia...
Jak więc wpłynąć korzystnie na poprawę wizerunku firm z tego subregionu, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju technologii i innowacji?
OTTIMA plus Sp. z o.o. wspólnie z Agencją Rozwoju Lokalnego SA w Sosnowcu przeprowadza badanie potencjału gospodarczego jaki tkwi w mikro, małych i średnich firmach z subregionu Zagłębia Dąbrowskiego.
- Przeprowadziliśmy kilkadziesiąt wywiadów pogłębionych w kwietniu - wyjaśnia dr Marek Jabłoński, prezes Zarządu OTTIMA plus Sp. z o.o., koordynator merytoryczny badań. W czerwcu opublikujemy pierwszy raport cząstkowy, dzięki któremu będziemy w stanie określić poziom potencjału, jaki tkwi w gospodarce lokalnej Zagłębia.
- Równocześnie prowadzone jest badanie case-study, w którym opisujemy najciekawsze doświadczenia podmiotów gospodarczych, funkcjonujących w ramach obszaru technologicznego wymienionego w Programie Rozwoju Technologii Województwa Śląskiego na lata 2010-2020 - tłumaczy Magda Faracik-Nowak, koordynatorka projektu.
Szeroko pojmowana innowacyjność funkcjonuje w zagłębiowskich przedsiębiorstwach, jednak brakuje nadal w tym regionie brokerów technologii.
Na ponad 70 tys. podmiotów gospodarczych w podregionie sosnowieckim aż 1/3 stanowią firmy z obszaru technologicznego . Transfer technologii to podstawowy wyznacznik gospodarki opartej na wiedzy.
Zagłębiacy przy prowadzeniu biznesu kierują się przede wszystkim osiągnięciem sukcesu rynkowego. Miarą sukcesu jest tym wypadku pozycja konkurencyjna, prestiż i ponadregionalne relacje biznesowe. Marzeniem niejednego mieszkańca Sosnowca czy Dąbrowy Górniczej jest wzrost gospodarczy regionu, bo przecież to on da możliwość rozwoju zawodowego i osobistego młodym ludziom.
Projekt "Badania i analizy kierunków zmian sektora MŚP subregionu Zagłębia Dąbrowskiego w kontekście rynku pracy" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.