Koncern RAG podał ostateczną datę zakończenia wydobycia w kopalni West. Będzie ona fedrowała do końca grudnia 2012 r. Krócej, bo do 1 lipca br. ma pracować kopalnia Saar.
Tak więc, od 2013 r. produkcja węgla będzie koncentrować się w trzech kopalniach w Nadrenii Północnej-Westfalii: Prosper-Haniel w Bottrop, Auguste Victoria w Marl i Ibbenbueren na granicy z Dolną Saksonią.
Jak informuje Deutsche Steinkohle, córka koncernu RAG, skupiająca wszystkie niemieckie kopalnie węgla kamiennego, w 2010 roku wydobycie ukształtowało się na poziomie 14 mln ton, Kopalnie produkowały węgiel energetyczny i koksujący w kopalniach podziemnych o średniej głębokości wydobycia 920 m. Wszystkie eksploatowały metodami wybierania ścianowego.
Pod presją regulacji europejskich, rząd niemiecki i RAG zawarły w 2007 r. porozumienie, na mocy którego górnictwo w Niemczech zostanie zlikwidowane do końca 2018 r. jak to określono "w sposób społecznie odpowiedzialny". Proces likwidacji wymaga od branży zredukowania rocznej produkcji do 12 mln ton i ograniczenia zatrudnienia do poziomu poniżej 15 tys. pracowników. Stan ten ma być osiągnięty do końca br.
W Niemczech 18 proc. energii elektrycznej wciąż produkuje się z węgla kamiennego. Likwidacja górnictwa spowoduje zatem konieczność zwiększenia importu. Obecnie Niemcy sprowadzają rocznie do swoich elektrowni ponad 6 mln ton węgla koksującego i aż 32 mln ton energetycznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.