Aktualności

Energoinstal pl

Energoinstal już przejmuje

Katowicka grupa Energoinstal za kilka dni powiększy się o duży podmiot. Poda też wyniki. Obciąży je umacniający się złoty.Energoinstal, jeden z czołowych krajowych producentów kotłów przemysłowych, do końca lipca miał przejąć spółkę działającą w budownictwie przemysłowym - napisał w piątek "Puls Biznesu".— Wszystko jest przygotowane do tej transakcji. Niewielkie

Strzelec lobodzinska

Kandydatka Pawlaka na sekretarza stanu czeka na nominację

Szef resortu gospodarki Waldemar Pawlak chciałby zatrudnić u siebie Joannę Strzelec-Łobodzińską. Premier Donald Tusk jednak zwleka z podpisaniem jej nominacji. Jak twierdzą informatorzy TVP Info, wszystko przez to, że za rządów PiS była ona prezesem spółki energetycznej Tauron.- To budzi sprzeciw ministerstwa skarbu i nowych władz spółki, które nie chcą współpracować z byłą

Zaslepka

Niemcy przeciwne elektrowni atomowej w Polsce

Niemieccy politycy wyrazili sprzeciw wobec ewentualnej budowy elektrowni atomowej w przygranicznym Gryfinie - poinformowała Polska Agencja Prasowa za "Naszym Dziennikiem".Gazeta wyraża zdziwienie tym faktem, gdyż to właśnie Niemcy, zgodnie z propozycjami współrządzącej krajem partii CSU wraz z ministrem gospodarki Michaelem Glosem, zamierzają przedłużyć okres eksploatacji własnych

Zaslepka

MSP walczy o pieniądze od Elektrimu

Ministerstwo Skarbu Państwa przesłało do Ministerstwa Sprawiedliwości pismo, które dotyczy nieumieszczenia MSP na liście wierzytelności Elektrimu — potwierdził Maciej Wewiór, rzecznik resortu.Dodał, że ministerstwo nie zgadza się z pominięciem na liście, stworzonej przez zarządcę spółki Józefa Syskę. Nie było na niej wierzytelności związanej z PAK (1 mld zł), znalazła

Zaslepka

Izostal ma umowę za 30,9 mln zł

Izostal, spółka zależna Stalprofilu, wykona pod klucz roboty budowlane dla Mostostalu Będzin.Wartość kontraktu to 30,9 mln zł. Prace zostaną wykonane na budowie zakładu izolacji rur stalowych w miejscowości Kolonowskie na Opolszczyźnie. Termin wwykonania prac upłynie 30. kwietnia 2009 r.

Kwb konin pwik konin com pl

Związki z KWB Konin kontra ekolodzy

W Kopalni Węgla Brunatnego Konin w Kleczewie zawiązuje się Międzyzwiązkowy Komitet Obrony Miejsc Pracy. Ma to być odpowiedź pracowników kopalni na zapowiadaną przez ekologów kontynuację protestów dotyczących działalności kopalni. Komitet będą tworzyć wszystkie funkcjonujące w firmie związki zawodowe – podał portal pb.pl. Za doniesieniami PAP. Organizacje ekologiczne

Zaslepka

Orlen szuka roponośnych pół

Polski koncern naftowy Orlen szuka dostępu do złóż ropy naftowej. Na jego celowniku są pola w Afryce Północnej, Polsce i na Ukrainie – napisał „Puls Biznesu”. Dotychczasowe starania Orlenu o dostęp do złóż ropy naftowej nie przyniosły większych rezultatów. Wraca więc pomysł sojuszu z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Co zrobi wybrany kilka miesięcy temu

Zaslepka

KGHM: Będą konkursy na stanowiska

- Nie ma zgody na skok partyjnych działaczy na stanowiska w spółkach - mówi szef gabinetu premiera po czwartkowym tekście "Gazety", która napisała, że działacze PO byli w KGHM awansowani na wysokie stanowiska bez konkursów. Wczoraj ujawniliśmy - czytamy w "GW" - że po wygranych przez Platformę wyborach zatrudnieni w KGHM i spółkach zależnych działacze tej partii dostali bez

Zaslepka

KW: Pierwsze spotkanie inwestorów najnowocześniejszej elektrowni w Polsce

- Od ponad 20 lat w Polsce nie powstała elektrownia na węgiel kamienny, stąd podejmowane przedsięwzięcie ma charakter niemal pionierski - powiedział Mirosław Kugiel, prezes zarządu Kompanii Węglowej po spotkaniu z przedstawicielami grupy energetycznej RWE. W siedzibie KW, z udziałem wojewody śląskiego i zarządów europejskiej grupy energetycznej RWE,  odbyło się w czwartek

Zaslepka

Dramat na Piku Korżeniewskiej

Od soboty w rejonie Piku Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.) w Tadżykistanie trwają poszukiwania 35-letniego Krzysztofa Apanasewicza, ratownika górniczego, pracownika kopalni Borynia. Na tej samej górze, na wysokości 6700 m n.p.m., wskutek załamania pogody ugrzęźli dwaj jego koledzy, którzy pospieszyli mu na pomoc – kapitan wyprawy Arkadiusz Grządziel, ratownik górniczy z kopalani

Zaslepka

Politechnika Śląska: Nowoczesne Centrum

Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej wzbogacił się o nowoczesny obiekt. Trzy sale konferencyjne dla łącznie 215 osób powstały w dawnym hotelu robotniczym. Całkowity koszt inwestycji to 9,5 mln zł. W budynku przy ul. Jagiellońskej 38A w Zabrzu urządzono też 87 miejsc hotelowych. Zagospodarowano nie tylko otoczenie tego gmachu, ale także wcześniej odnawianego

Zaslepka

Pozytywnie, choć nie bez przeszkód

Górnictwo wykorzystuje obecną dobrą koniunkturę na rynku węglowym. Należy jednak pamiętać, że ta nie trwa wiecznie - twierdzi Henryk Paszcza wicedyrektor katowickiego oddziału agencji rozwoju przemysłu.Mało kto dzisiaj pamięta, że jeszcze w 2002 roku strata górnictwa wyniosła 656,8 mln zł netto. Dzisiaj, po pierwszym półroczu 2008 roku, branża może pochwalić się zyskiem w

Zaslepka

KGHM: Związkowcy odrzucają strategię zarządu

Liderzy związków zawodowych w KGHM zagrzmieli po wczorajszych informacjach, że zarząd Polskiej Miedzi chciałby zainwestować w energetykę jądrową i myśli o utworzeniu TFI, do którego miałyby trafić aktywa niezwiązane z wydobyciem miedzi – napisał „Puls Biznesu”. — Mamy sierpień, a mnie się wydaje, że to kwiecień i prima aprilis — żartuje Józef Czyczerski, szef

Zaslepka

TF Silesia sprzedaje walcownie

Towarzystwo Finansowe Silesia (TFS), spółka skarbu państwa, utworzona w 2000 r. do wspierania procesu restrukturyzacji hutnictwa, od ponad dwóch tygodni ma nowego prezesa - Wojciecha Bańkowskiego, który najwyraźniej zakasał rękawy i już wziął się do roboty. Zapadły pierwsze i to kluczowe decyzje - jeszcze w tym miesiącu wystawi na sprzedaż udziały WRA i aktywa WRJ – podał

Zaslepka

Orlen chce elektrowni

Na przełomie października i listopada ma być zakończona aktualizacji strategii  PKN Orlen. Koncern duży nacisk położy w niej na paliwa alternatywne – napisał „Puls Biznesu”. - Musimy być przygotowani na zmiany, które mogą doprowadzić w przyszłości do pojawienia się tańszej energii pochodzącej z alternatywnych nośników. Chcemy być gotowi do produkcji energii z innych

Zaslepka

Emiraty inwestują w produkcję ropy

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) chcą do 2010 r. zainwestować 20,15 mld USD w zwiększenie produkcji ropy naftowej o 30 proc. — podał dziennik „Alittihad”, którego cytuje "Puls Biznesu".Dziennie pompowane będzie 3,5 mln baryłek. Zdaniem gazety, dzięki sprzedaży większej ilości surowca PKB Emiratów zwiększy się o 30 proc.

Zaslepka

E.ON kupi MVV Energie

Niemiecki koncern energetyczny przejmie działalność MVV Energie w Polsce w branży produkcji i dystrybucji ciepła podał "Puls Biznesu".Szczegóły finansowe nie zostały ujawnione. W wyniku transakcji Edis Energia, zależna od E.ON, będzie dostarczać ciepło i energię do 480 tys. gospodarstw domowych. Niemiecki MVV działał na naszym rynku od 1990 r.

Zaslepka

Podpisano umowy na projekt rurociągu Skanled

Norweski monopolistyczny operator gazociągów Gassco AS, działając w imieniu konsorcjum inwestorów gazociągu Skanled, zawarł dwa kontrakty z norweską IKM Gruppen AS na inżynieryjne prace projektowe przyszłego rurociągu - podał onet.pl powołując się na Polską Agencję Prasową. Skanled ma transportować dnem morskim norweski gaz do Szwecji oraz Danii; z tej ostatniej planuje się

Zaslepka

Złoto staniało piąty raz z rzędu

Kurs złota spadł w czwartek na giełdzie nowojorskiej. To już piąta zniżka ceny kruszcu z rzędu - podał portal pb.pl Na zamknięciu sesji kurs złota z grudniowych kontraktów spadał o 5,10 USD i wynosił 877,90 USD. Uncja złota staniała już o 44,80 USD (4,9 proc.) od 31 lipca.

Zaslepka

Taniejąca ropa bije w rosyjskich nafciarzy

Smętne nastroje na giełdach Moskwy. Ich indeksy lecą w dół, bo kursy akcji rosyjskich koncernów paliwowych gwałtownie spadły po obniżce cen ropy naftowej na świecie podała gazeta.pl We wtorek na światowych giełdach po raz pierwszy od trzech miesięcy za baryłkę ropy naftowej trzeba było zapłacić poniżej 120 dol. - o jedną czwartą mniej niż miesiąc temu. Gwałtowny spadek

Janina wiki

Kopalnia Janina: Nieostrożność i naruszenie BHP przyczyną śmiertelnego wypadku

- Naruszenie zasad BHP było przyczyną wypadku, w którym śmierć poniósł we wtorek 48-letni górnik kopalni Janina - wskazują wstępne ustalenia Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach.Jak dowiedział się nettg.pl, zatrudniony w kopalni od 1999 roku górnik nadzorował tzw. przesyp przy dwóch przenośnikach (urządzenia do transportu węgla) na poziomie 350 metrów pod ziemią. We

Zaslepka

Kopalnia Janina: Zginął 48-letni górnik

48-letni górnik zginął w należącej do Południowego Koncernu Węglowego kopalni Janina w Libiążu (Małopolska). Mężczyzna zmarł w szpitalu w Chrzanowie w wyniku ciężkiego urazu nóg – podał w środę Wyższy Urząd Górniczy (WUG).Zmarły jest 15. w tym roku śmiertelną ofiarą wypadków w polskim górnictwie węgla kamiennego i 21. w całym polskim przemyśle wydobywczym. Był