Pawlak: wzrost konkurencyjności może złagodzić wzrost cen prądu

Zmiany systemowe, głównie wzrost konkurencyjności w obszarze produkcji i sprzedaży energii elektrycznej, mogłyby doprowadzić do złagodzenia wzrostu cen prądu - uważa wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

- Z punktu widzenia ministra gospodarki działania mające na celu złagodzenie wzrostu cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych muszą mieć przede wszystkim charakter zmian systemowych w elektroenergetyce, zwiększających zakres funkcjonowania mechanizmów rynku konkurencyjnego w obszarze wytwarzania i obrotu energią elektryczną, a przez to wymuszające racjonalizację kosztów działania po stronie przedsiębiorstw energetycznych - ocenił wicepremier w odpowiedzi na interpelację poselską.

- Istotne jest bowiem, aby koszty działania tych przedsiębiorstw były efektywne i w pełni uzasadnione ekonomicznie, gdyż tylko wtedy będzie zasadnym i właściwym poziom cen energii elektrycznej oferowanej odbiorcom - dodał.

Pawlak podkreśla także, że w gospodarce wolnorynkowej ceny energii elektrycznej, podobnie jak innych towarów, produktów i usług, odpowiadają efektywnym kosztom, czyli zobiektywizowanym z ekonomicznego punktu widzenia - podał onet.pl.

- Dlatego należy oczekiwać, że obecny proces dochodzenia naszej gospodarki do wolnego rynku również ukształtuje cenę energii elektrycznej bez strukturalnych zniekształceń na poziomie wynikającym z efektywnych relacji ekonomicznych, odpowiadających poziomowi rozwoju społeczno-gospodarczego kraju - zaznacza.

Zdaniem wicepremiera, obok zmian przepisów prawa energetycznego, w procesie ochrony odbiorców przed nieuzasadnionym wzrostem cen prądu, konieczne jest współdziałanie Urzędu Regulacji Energetyki i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

- Moim zdaniem ze względu na strukturę organizacyjną i własnościową krajowej elektroenergetyki oraz zachowania poszczególnych przedsiębiorstw energetycznych jako graczy rynkowych, niezbędny jest stały monitoring rynku zarówno przez URE, jak i przez UOKiK - podkreśla Pawlak.

(...) Dotyczy to w szczególności eliminowania przypadków możliwego nadużywania siły monopolistycznej przedsiębiorstw energetycznych wobec odbiorców końcowych poprzez dyktowanie im niezasadnie zawyżonego poziomu cen energii elektrycznej i osiąganie nieuzasadnionych niczym zysków - dodaje.

Obecnie w URE trwa rozpatrywanie wniosków taryfowych, w których sprzedawcy energii chcą nawet 62 proc. podwyżki, dystrybutorzy od 9 proc. do 25 proc.

Akceptacja tych wniosków na takim poziomie skutkowałaby podwyżkami cen energii w przedziale od 26 do 42 proc. Jednak, jak zapowiedział PAP prezes URE Mariusz Swora, taki wzrost jest nieuzasadniony i taryfy w takiej skali nie zostaną na pewno zatwierdzone.

Swora rozważa także powrót do taryfikowania cen prądu dla przemysłu, a decyzje w tej kwestii powinny zapaść do końca roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.