Giełda: Pierwsza Bogdanka
Światowy kryzys nie sprzyja IPO (Initial Public Offering- pierwsza oferta publiczna). Bogdanki to jednak nie zraża. 28 listopada złożyła prospekt do Komisji Nadzoru Finansowego. Od jej decyzji zależy, czy spółka będzie dopuszczona do giełdowego debiutu.
Stefanów pozwoli podwoić wydobycie
Wejście na giełdę ma pozwolić spółce zdobyć pieniądze na modernizację istniejącej i budowę nowej infrastruktury technicznej w ramach Pola Stefanów, która umożliwi Bogdance podwojenie produkcji węgla, począwszy od 2014 r.
Lubelski Węgiel szacuje, że ze sprzedaży akcji uzyska od 300 do 600 mln zł.
Zdolności wydobywcze LW Bogdanka wynoszą 25 tys. ton na dobę. W tym roku wydobycie wyniesie 5,5 mln ton, co zapewnia kopalni prawie 7-proc. udział w krajowym rynku węgla kamiennego oraz 10,5-proc. w krajowym rynku węgla energetycznego. Zarząd przewiduje, że realizacja planowanych inwestycji (udostępnienie nowych zasobów węgla i uruchomienie wydobycia w polu Stefanów), pozwoli zwiększyć udział LW Bogdanka w rynku węgla kamiennego w Polsce do 12 proc. w 2014 roku
W 2007 roku przychody ze sprzedaży węgla energetycznego stanowiły 92,87 proc. przychodów Grupy LW Bogdanka (w jej skład wchodzi również Łęczyńska Energetyka, producent oraz dystrybutor energii cieplnej). Poza główną działalnością, spółka produkuje również, w ramach wykorzystania odpadów górniczych, materiały budowlane w Zakładzie Ceramiki Budowlanej „EkoKLINKIER”.
Zbudują elektrownię
Niedawno spółka podpisała umowę o partnerstwie z Zakładami Azotowymi „Puławy”. Firmy chcą wybudować pierwszą w Polsce instalację gazowania węgla. Porozumienie zakłada też wspólne inwestycje w puławskiej podstrefie ekonomicznej. Chodzi o budowę elektrowni węglowej o mocy 800 - 1600 MW. Bogdanka rozmawia o inwestycji z Polską Grupą Energetyczną oraz koncernem energetycznym Vattenfall.
Kolejną dużą inwestycją będzie modernizacja za 550 mln zł ciepłowni Łęczyńskiej Energetyki w Puchaczowie.
Debiut na wiosnę
Prawdopodobny termin debiutu na giełdzie to pierwsze półrocze przyszłego roku.
Największym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa, kontrolujący obecnie blisko 97 proc. kapitału i głosów. Po wprowadzeniu jej na parkiet zachowa ponad 50-proc. pakiet kontrolny. 15 proc. walorów otrzyma załoga kopalni. Po dwóch latach od debiutu resort skarbu ma zdecydować, czy sprzeda pozostałe papiery.
- Węgiel był, jest i pozostanie strategicznym surowcem naszego kraju. Bogdanka udowadnia, że wbrew obiegowym opiniom, biznes ten może być efektywny i przynosić zyski. Mamy sprawdzony i skuteczny model działania oraz jasną strategię rozwoju. Jestem przekonany, że realizacja naszych planów przełoży się na systematyczny wzrost wartości firmy. Z tymi atutami planujemy wyjść w przyszłym roku do inwestorów giełdowych - mówi Mirosław Taras, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka.
Doradcami Spółki w procesie upublicznienia są: Dom Inwestycyjny BRE Banku (oferujący), BRE Corporate Finance (doradca finansowy), White & Case W. Daniłowicz, W. Jurcewicz i Wspólnicy - Kancelaria Prawna (doradca prawny) oraz PricewaterhouseCoopers (biegły rewident).