Orlen przygotował 1,5 mld zł na akwizycje \'okazyjnych\' spółek wydobywczych

PKN Orlen ma łącznie 1,5 mld zł, przewidzianych w nowej strategii do 2013 r., które chce przeznaczyć na zakup spółek prowadzących działalność w zakresie wydobycia ropy naftowej i liczy, że w efekcie obecnego kryzysu finansowego będzie mógł zapłacić za nie cenę wynoszącą 20-30% wyceny sprzed pogorszenia się sytuacji na świecie, poinformował prezes koncernu Jacek Krawiec w poniedziałek. Podkreślił, że Orlen jest zainteresowany akwizycjami w wielu krajach, ale wykluczył Rosję, Kazachstan, kraje Zatoki Perskiej i \"głębokiej\" Afryki - podął portal cire.pl za doniesieniami agencji ISB.

- Mamy na upstream - przyp. ISB] 700 mln zł plus 800 mln zł na liście produktów oczekujących, czyli w sumie 1,5 mld zł. [...] Zmieniliśmy trochę podejście do wydatkowania tych pieniędzy. W tej chwili nastawiamy się głównie na przejmowanie spółek, gdyż wiele spółek, które charakteryzowały się wysokim poziomem zadłużenia, zostało bardzo mocno przecenionych przez różne giełdy światowe - powiedział Krawiec w wywiadzie dla radia PiN.

Podkreślił, że \"dzisiaj jest możliwe pozyskanie atrakcyjnych aktywów za 20-30% wartości sprzed kryzysu i będziemy takich okazji akwizycyjnych poszukiwać\". Przyznał, że PKN Orlen obserwuje kilka spółek, \"które posiadają różne lokalizacje aktywów\" i prowadzą działalność wydobywczą.

- W poprzednich strategiach Orlen deklarował, że najchętniej inwestowałby w Polsce, na Ukrainie, na Morzu Północnym, na Morzu Bałtyckim, ewentualnie w Północnej Afryce, jeżeli chodzi o upstream. W tej chwili jesteśmy dużo bardziej otwarci na lokalizacje geograficzne - powiedział także Krawiec. - Na pewno nie jest w kręgu naszego zainteresowania głęboka Afryka, czyli kraje typu Sudan, Nigeria, Kongo, Gwinea. Nie jest też w kręgu naszego zainteresowania Rosja, Kazachstan - dodał.

Wśród krajów, którymi Orlen nie jest zainteresowany, wymienił też m.in. Kuwejt i Arabię Saudyjska, prawnie zabraniają nabywania aktywów z dostępem do surowca inwestorom zagranicznym.

Prezes Orlenu podtrzymał też plany rozwoju sieci stacji paliw za granicą, przede wszystkim krajach bałtyckich.

- Jesteśmy zainteresowani kierunkowo ekspansją detaliczną na rynki tych krajów, natomiast w chwili obecnej uważamy, że ekonomicznie, a w przypadku rynku ukraińskiego, również politycznie, sytuacja jest na tyle nieprzewidywalna i niestabilna, że nie decydujemy się, żeby aktywnie na te rynki wchodzić - powiedział Krawiec.

Przedstawiając nową strategię w ub. tygodniu, prezes zapowiedział, że PKN Orlen wyprodukuje w 2013 r. przynajmniej 1 mln baryłek ropy naftowej, przy czym ilość ta nie uwzględnia możliwych akwizycji i partnerstwa w dziedzinie wydobycia ropy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.