KoksowniaVictoria\" przyczyną zgrzytu na linii skarb-gospodarka

Resort skarbu chce zmiany strategii dla górnictwa. Z informacji „Rz” wynika, że Ministerstwo Gospodarki nie popiera tego projektu - napisała \"Rzeczpospolita\".

Resort skarbu podjął ostateczną decyzję: wałbrzyska koksownia \"Victoria\" nie wejdzie do grupy węglowo-koksowej na bazie Jastrzębskiej Spółki Węglowej i będzie prywatyzowana samodzielnie. Uchwalona w ubiegłym roku strategia dla górnictwa zakładała wejście do Jastrzębskiej Spółki Węglowej dwóch koksowni: Zabrze i Wałbrzych (JSW ma już pakiet większościowy w innym zakładzie koksowniczym – Przyjaźni).

W ten sposób grupa miała stanowić konkurencję dla kontrolującego około połowy polskiego rynku koksu Mittala i jego zakładu Zdzieszowice. Mimo dekoniunktury na koks zakład w Wałbrzychu ma być prywatyzowany samodzielnie – o to właśnie starała się koksownia.

– Nie musimy mówić o GPW – mówi „Rz” wiceminister skarbu Krzysztof Żuk. – Jest koncepcja podwyższenia kapitału poprzez giełdę bądź prywatyzacji przez inwestora strategicznego. \"Victoria\" potrzebuje ok. 700 mln zł na realizację programu inwestycyjnego, Koksownia \"Zabrze\" – ok. 300 mln zł, bo już wydała ponad 500 mln zł na modernizację baterii w Radlinie. JSW może zapewnić źródło finansowania inwestycji Zabrza, ale w związku z własnymi potrzebami inwestycyjnymi nie jest w stanie zagwarantować środków dla Victorii, stąd wynika decyzja o jej samodzielnej ścieżce prywatyzacji. Dlatego proponujemy zmianę strategii dla górnictwa.

Górnicza wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska nie komentuje decyzji resortu skarbu. Nie komentują jej też przedstawiciele JSW.

Z informacji „Rz” wynika jednak, że Ministerstwo Gospodarki nie chce zmiany strategii wypracowanej przy porozumieniu ze związkami zawodowymi. A te na zmienianie struktury grupy się nie godzą. Zdaniem Wacława Czerkawskiego, wiceszefa Związku Zawodowego Górników w Polsce, \"Victorię\" mógłby przejąć Mittal, a to jeszcze bardziej umocniłoby jego pozycję na polskim rynku.

W niedawnej rozmowie z „Rz” wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak podtrzymał obowiązywanie górniczej strategii i powiedział, że na razie żaden formalny wniosek o jej zmianę nie wpłynął - podkreśla \"Rzeczpospolita\".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.