Aktualności

Zaslepka

Dialog chce pozyskać z GPW ok. 150 mln zł

Telefonia Dialog, należąca do KGHM, planuje przeznaczyć na inwestycje 1,2 mld zł w latach 2009-2015, a z giełdy chce pozyskać ok. 150 mln zł.Emisja na nie więcej niż 25 proc. akcji przewidziana jest na drugą połowę 2009 roku, ale zależy to od sytuacji na giełdzie.- Chcemy sprzedać w ofercie w granicach 25 proc. akcji nowej emisji i pozyskać z tego 150 mln zł (...) spodziewamy

Miedwiediew Putin PAP

Miedwiediew: Chcemy porozumienia z OPEC

Rosja jest zainteresowana utrzymaniem stabilnych cen ropy i zamierza rozwijać współpracę z Organizacją Krajów Eksportujących Ropę Naftową. Taką deklarację złożył prezydent Dmitrij Miedwiediew w trakcie spotkania w Moskwie z sekretarzem generalnym OPEC Abdullahem Al.-Badri.Prezydent Miedwiediew podkreślił, że współpraca z OPEC jest "jednym z zasadniczych kierunków" rosyjskiej

Balon enea pl

KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Enei

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zatwierdziła jednogłośnie prospekt emisyjny Enei - poinformowała w środę KNF.- Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie zatwierdziła w trybie obiegowym prospekt emisyjny sporządzony przez: ENEA SA w związku z ofertą publiczną akcji serii C oraz zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii A i C oraz praw do

Zaslepka

Debata o węglu i koksie

Związkowcy chcą poznać plany rządu wobec spółek węglowych. Strategia przyjęta przez PiS dzieli bowiem polityków i ekspertów.27 października odbędzie się posiedzenie zespołu trójstronnego ds. górnictwa. Udział w nim zapowiedział Dariusz Bogdan, wiceminister gospodarki. Związkowcy chcą poznać plany rządu wobec spółek węglowych. Nadal obowiązuje bowiem przyjęta przez rząd

Zaslepka

W Łodzi oszuści sprzedają kamienie zamiast miału węglowego

Oszuści jeżdżą po Łodzi i okolicach i naciągają ludzi, sprzedając im kamienie oraz odpady kopalniane zamiast miału węglowego. Kuszą nabywców o połowę niższą ceną, niż proponują składy opałowe – napisał „Ekspress Ilustrowany”.Do garbarni Zbigniewa Płonki w podłódzkim Grodzisku podjechała niebieska ciężarówka wypełniona po brzegi miałem węglowym. Dwaj

Zaslepka

Bożena Rojewska prezesem GARR

Rada Nadzorcza Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA powołała w piątek na stanowisko prezesa zarządu Bożenę Rojewską.Rojewska jest ekonomistką, ekspertką w dziedzinie środków pomocowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dotychczas kierowała zespołem Regionalnej Instytucji Finansującej w GARR. Posiada doświadczenie w zarządzaniu instytucjami non-profit, ponieważ

Zaslepka

URE: Taryfa dla RWE Polska zatwierdzona

Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził w środę taryfę cen energii dla RWE Polska, ceny wzrosną o 2,36 proc. - poinformował wiceprezes urzędu Marek Woszczyk. - Dzisiaj została zatwierdzona taryfa cenowa dla RWE, wzrost cen dla odbiorców indywidualnych wyniesie 2,36 proc., czyli od kilkudziesięciu groszy do ponad złotówki - powiedział Woszczyk.Zatwierdzona taryfa dla RWE to

Zaslepka

Polscy wysłannicy zrelacjonują spotkanie ws. systemu handlu emisjami

24 października br. w siedzibie w warszawskiej "Polityki" prof. Jerzy Buzek oraz prof. Krzysztof Żmijewski - polscy delegacji do przedstawienia naszej opinii w kwestii systemu handlu emisjami objętego dyrektywą EU ETS – przedstawią relację z przesłuchania w tej sprawie w Izbie Lordów Królestwa Wielkiej Brytanii – poinformował organizator spotkania.Prof. Jerzy Buzek oraz prof.

Zaslepka

Podwyżka cen prądu dla odbiorców energii z RWE

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę cen energii dla RWE Polska. Ceny energii elektrycznej wzrosną u odbiorców operatora o 2,36 proc. - podął portal rp.pl powołując sie na informacje agencji PAP.Wzrost cen dla odbiorców indywidualnych wyniesie od kilkudziesięciu groszy do ponad złotówki.Zatwierdzona taryfa dla RWE to kolejna podwyżka cen energii w tym roku. Wcześniej

Zaslepka

Kurs miedzi boi się spowolnienia Chin

Na giełdzie metali w Londynie ostry spadek cen miedzi. Inwestorzy obawiają się, że spowolnienie w Chinach ograniczy popyt na podstawowe metale. Powstrzymuje ich też umacniający się kurs dolara - podał portal rp.pl za doneisieniami PAP.Na giełdzie LME w Londynie cena kontraktów trzymiesięcznych na miedź spadła już o 5,1 proc., do 4270 USD za tonę.To najniższy poziom notowań

Zaslepka

Będą debatować o problemach polskiej energetyki

28 października br. w warszawskim Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej odbędzie się debata „Gaz czy Import. Mix Generacji.  Mix Redukcji” poświęcona problemom polskiej energetyki – poinformowało biuro prasowe PAP.- Polska gospodarka i energetyka w szczególności, stają obecnie przed ważnymi wyzwaniami i wyborami związanymi z proponowanym przez Unię Europejską

Zaslepka

46-letni górnik zginął w kopalni Sośnica

W środę w kopalni Sośnica w Gliwicach zginął 46-letni górnik. Mężczyzna został przygnieciony metalową konstrukcją szafy elektrycznej w podziemnej rozdzielni prądu - podały Wyższy Urząd Górniczy i Kompania Węglowa.Do wypadku doszło 950 metrów pod ziemią. Jego okoliczności wyjaśnia Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach. Sośnica to część kopalni Sośnica-Makoszowy. Zmarły

Zaslepka

KGHM z nagrodą The Best Annual Report 2007

Raport roczny KGHM Polska Miedź SA za ubiegły rok zdobył pierwszą nagrodę w konkursie The Best Annual Report 2007 – podało biuro prasowe miedziowego koncernu.Ranking organizuje Instytut Rachunkowości i Podatków (IRIP) we współpracy z „Dziennikiem” i „The Wall Street Journal Polska”. W konkursie udział biorą spółki, które sporządzają skonsolidowane raporty roczne według

Zaslepka

Ostry spadek cen ropy na giełdach, nawet OPEC niestraszny

W środę na rynkach paliw ostry spadek cen ropy z powodu słabnącego popytu na paliwa. Inwestorom nie straszne są zapowiedzi obniżenia dostaw surowca przez OPEC - podają maklerzy.Na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku baryłka lekkiej ropy WTI na grudzień, w handlu elektronicznym, tanieje teraz o 4,5 proc. do 68,90 USD.Analitycy oceniają, że podczas nadzwyczajnego spotkania OPEC 24

Zaslepka

Ceny gazu będzie ustalał kartel?

Rosja, Iran i Katar chcą założyć kartel eksporterów gazu wzorowany na naftowym OPEC – napisała "Rzeczpospolita".O tym, że Rosjanie będą dążyli do powstania kartelu gazowego, ostrzegało NATO w 2006 roku. Wówczas jednak miały do niego wejść Rosja, Algieria, Libia, Katar, kraje Azji Środkowej, być może również Iran. Ten nowy monopol miał za zadanie wzmocnić pozycję Rosji

Zaslepka

Enea w listopadzie na GPW

W środę, 22 października br., poznańska firma energetyczna Enea opublikuje prospekt emisyjny. - W listopadzie – jako pierwsza z czterech grup energetycznych – zadebiutuje na giełdzie – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, prezes Paweł Mortas.Jego zdaniem Enea może z oferty publicznej akcji pozyskać 2,5 – 3 mld zł jest realny.- Liczymy na zainteresowanie inwestorów

Oecd

OECD wytyka nam zarobkowe rozwarstwienie

Zbyt dużo Polaków żyje w ubóstwie. Zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami naszego regionu.Polska jest jednym z najbardziej rozwarstwionych społecznie państw spośród wszystkich 30 członków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Według najnowszego raportu organizacji, gorsza sytuacja jest tylko w Meksyku, Turcji, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Korei - podał "Puls

Zaslepka

Kompania Węglowa zastąpi centra wydobywcze kopalniami zespolonymi

Z początkiem 2009 roku Kompania Węglowa zlikwiduje cztery centra wydobywcze, w których dziś skupionych jest 16 kopalń spółki. W zamian zarząd firmy zamierza budować z sąsiadujących ze sobą zakładów tzw. kopalnie zespolone.O wtorkowej decyzji zarządu Kompanii poinformował PAP jej rzecznik Zbigniew Madej. Wcześniej decyzję o likwidacji centrów anonsowali również przedstawiciele

Huta katowice wp2 ARC

Wielki piec gaśnie, a związkowcy chcą premii

Tysiąca złotych specjalnej premii dla każdego pracownika domaga się "Solidarność" w ArcelorMittal Poland. Nie wiadomo, czy pracownicy dostaną nagrody. Koncern przypomina, że ze względu na kryzys wygasza właśnie wielki piec w Dąbrowie Górniczej.Kilka tygodni temu ArcelorMittal, największy na świecie producent stali, podjął niespodziewaną decyzję o wygaszeniu jednego z dwóch

Zaslepka

Poślizg w procesie śląskiej mafii paliwowej

Nie rozpoczął się we wtorek oczekiwany od roku proces śląskiej mafii paliwowej, która zdaniem śledczych wyłudziła od skarbu państwa pół miliarda złotych.Przed Sądem Okręgowym w Katowicach nie odczytano we wtorek aktu oskarżenia. Powód? Nieobecność obrońcy jednego z oskarżonych, który nie zgodził się na prowadzenie sprawy bez adwokata.Kolejna próba rozpoczęcia procesu -

Słabszy złoty wyhamował spadek cen paliw

Ceny na stacjach w najbliższym czasie mogą jeszcze spaść. Dziś litr paliwa kosztuje 40 – 50 gr mniej niż w lipcu, gdy rekordowo droga była ropa naftowa.Polscy kierowcy mogą liczyć na dalszy spadek cen na stacjach. Według ekspertów - co najmniej o kilka groszy na litrze. Powody do zadowolenia mają kierowcy w krajach skandynawskich: Danii, Norwegii i Szwecji, gdzie paliwo potaniało

Wiatraki PAP EPA

Austriackie wiatraki wyrosną na Mazurach

Ruszyła budowa elektrowni wiatrowej za 100 mln euro. Dzięki inwestycji, która będzie realizowana na 300 ha gruntów, powstanie około 20 miejsc pracy.Elektrownia w Różynie pod Sępopolem liczyć ma 30 wiatraków o mocy 2 MW i wysokości 108 m każdy. Prąd popłynie z Różyna w 2010 r. Odbiorcą będzie spółka Energa.– Na inwestycji skorzysta cała okolica. Wiatraki staną na 300 ha