Aktualności

Zaslepka

Ciężkie chwile Naprzodu

Ciężkie chwile przeżywają hokeiści Naprzodu Janów. Najpierw porażka u siebie z Podhalem Nowy Targ, a później lanie w Sosnowcu. A było już tak pięknie... Po serii czterech zwycięstw, nad Sanokiem, Polonią Bytom, Cracovią i GKS-em Tychy, Naprzód usadowił się na trzecim miejscu tabeli. Niestety, o wiele łatwiej jest zdobywać szczyty, niż ich później bronić. Ta stara

Zaslepka

Trwają prace nad ustawą o odpadach wydobywczych

W Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa trwają prace nad rządowym projektem ustawy o odpadach wydobywczych. Celem projektu ustawy jest przeniesienie na grunt polskiego prawodawstwa dyrektywy Parlamentu Europejskiego z 2006 roku, w sprawie gospodarowania odpadami pochodzącymi z przemysłu wydobywczego. Obecnie obowiązujące w Polsce prawo reguluje gospodarkę

Zaslepka

Ostatnie dni Śrubeksu

Na 18 listopada zaplanowane zostało walne producenta śrub.Głównym punktem jest zgoda na wchłonięcie Śrubeksu przez jedną ze spó-łek z grupy Koelnera. Jest to zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami. Koelner kontroluje blisko 96 proc. akcji Śrubeksu - podał "Puls Bzinesu".

Orlen orlen pl

Orlen kupi na aukcji estry za miliardy

Dziś wytwórcy biokomponentów staną do walki o kontrakt z Orlenem. Gra idzie o dużą stawkę. Kontrowersji więc nie brakuje.Orlen, największy producent paliw w kraju, dziś przeprowadzi elektroniczny przetarg na zakup estrów metylowych (służących jako domieszka do oleju napędowego, a także jako samoistne paliwo). Dostawy mają być realizowane w całym 2009 r. W tym czasie Orlen chce

Lotos logo

Nowy zaciąg do zarządu Lotosu

Ustawa kominowa pustoszyła dotychczas grono kandydatów na dwa kluczowe stanowiska. Może w dobie kryzysu będzie lepiej.Rada nadzorcza Grupy Lotos postanowiła wznowić bezowocne od kilkunastu miesięcy poszukiwania na dwa wakaty w zarządzie spółki.— W poniedziałek ukaże się ogłoszenie o rozpoczęciu postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska członków zarządu ds. handlu oraz ds.

Zaslepka

KW negocjuje z elektrowniami

Kompania Węglowa (KW) rozpoczyna negocjacje z elektrowniami w sprawie cen węgla.Uspokaja, że proponowane przez nią podwyżki nie będą tak wysokie, jak spekuluje prasa.- Zaproponowana już podwyżka cen energii jest nieproporcjonalnie wysoka do oferty cenowej naszej spółki, którą przedstawimy energetyce — napisał Zbigniew Madej, rzecznik spółki.Firma otrzymała oferty podwyżki cen

Zaslepka

Enea idzie pod prąd po 3 mld zł

Firma kusi drobnych inwestorów i instytucje obniżoną ceną i sprzedażą akcji z zyskiem w przyszłorocznym wezwaniu.Decyzja o próbie przeprowadzenia oferty Enei w skrajnie niesprzyjających warunkach na rynku finansowym wciąż budzi poważne wątpliwości inwestorów. Mimo to dziś ruszają zapisy na akcje, które potrwają do 31 października. Pierwsze trzy dni listopada spółka

Pawlak 6 GAL

Pawlak: Rosja jest otwarta na kontakty z Polską

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak oświadczył, że jego rozmowy w Moskwie wykazały dużą otwartość Rosji na kontakty z Polską.Wicepremier Pawlak zakończył dwudniową wizytę w Moskwie, podczas której wziął udział w III Międzynarodowym Tygodniu Energetycznym, a także spotkał się ze swoimi rosyjskimi partnerami.Jego rozmówcami byli wicepremier Igor Sieczin, minister

Logstor com

Likwidacja spółki Logstor w Elblągu - 120 pracowników straci pracę

Zakład produkcyjny Logstor z branży ciepłowniczej w Elblągu zostanie zlikwidowany. Decyzja o likwidacji została podjęta w związku z nagłym spowolnieniem gospodarczym. 120 osób straci pracę - poinformował PAP w czwartek likwidator Logstor Polska Zygmunt Szczepaniak.Logstor powstała ponad trzy lata temu z połączenia dwóch największych firm z branży producentów systemów rur

Zaslepka

Enea zainteresowana prywatyzacją EC Białystok

Enea jest zainteresowana nabyciem udziałów sprzedawanych przez Skarb Państwa w spółce Elektrociepłownia Białystok SA - poinformował w czwartek PAP rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Maciej Wewiór. Firma jako jedyna zgłosiła się do przetargu na sprzedaż akcji.Oferta jest badana pod względem formalnym, w połowie przyszłego tygodnia będzie wiadomo, czy nie ma w niej błędów.

Lotos logo

Lotos chce przejść na ropę Gazpromu

Grupa Lotos chce kupować ropę od Gazpromu. Wczoraj prezes Lotosu Paweł Olechnowicz rozmawiał o tym w Moskwie z szefem rosyjskiego koncernu.O roboczym spotkaniu Olechnowicza i Millera w centrali Gazpromu poinformował wczoraj wieczorem rosyjski koncern. Omawiano "szeroki krąg kwestii związanych ze współpracą w branży gazowej i naftowej" - poinformował Gazprom.- Rozmowy dotyczyły

Zaslepka

Panika na walutowym rynku Ukrainy

Wczoraj ukraińska waluta zanotowała rekordowy spadek. Za dolara trzeba było płacić ponad 6 hrywien. Parlamentowi znowu nie udało się przyjąć pakietu antykryzysowego.Jeszcze miesiąc temu dolar kosztował ok. 4,9 hrywny. Gdy zaczął się krach finansowy, hrywna spadła o ok. 20 proc. Uciekał kapitał zagraniczny, ciułacze wycofywali pieniądze z banków i wymieniali je na dolary -

Zaslepka

Stalowa Wola: Jubileusz pod znakiem inwestycji Tauronu

Elektrownia Stalowa Wola, spółka należąca do Grupy Tauron, obchodzi 70-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 23 października. Były one okazją nie tylko do wspomnień, ale również przedstawienia planów inwestycyjnych Grupy Tauron związanych z elektrownią.W jubileuszowych obchodach w Stalowej Woli uczestniczyli m.in.: podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa

Zaslepka

Chiny kupią polskie maszyny górnicze, w kolejce - Wietnam

Chiny zadeklarowały zakup polskich maszyn górniczych oraz zapowiedziały współpracę w sprawie lepszego wykorzystania węgla.- Chcemy tak dbać o klimat, żeby za bardzo boleśnie nie dotykało to tych kultur przemysłowo-energetycznych, które w dużym stopniu oparte są na węglu - skomentował premier Donald Tusk, który przebywa z wizytą państwową w Państwie Środka.Wszystko wskazuje

200801090846584813

The Economist: Spadki cen ropy mogą ocalić przewoźników lotniczych

- Według szacunków do końca br. może zbankrutować 30 linii lotniczych. Jednak niektóre z nich mogą ocalić spadające ceny ropy naftowej - zauważają publicyści tygodnika "The Economist".Na swojej stronie internetowej "The Economist" podkreślił, że już ponad 30 przewoźników z całego świata zanotowało straty w ostatnim czasie. Kryzys finansowy i widmo recesji dają im powody do

Baltic pipe gazeta pl

Duński operator bada zainteresowanie gazociągiem Baltic Pipe

Duński operator energetycznych, elektrycznych i gazowych sieci przesyłowych, Energinet, umieścił budowę gazociągu Baltic Pipe pomiędzy Danią a Polską, w ogłoszonej w czwartek tzw. procedurze Open Season 2009.Gazociągiem tym ma być w przyszłości transportowany do Polski gaz norweski, który dotrze do Danii poprzez nieistniejący jeszcze rurociąg Skanled łączący Norwegię,

Zaslepka

Fińscy biznesmeni mogą przeszkodzić budowie Gazociągu Północnego

Grupa przedsiębiorców z Finlandii wystąpiła do tamtejszego ministerstwa pracy i gospodarki o zgodę na poszukiwania geologiczne w Zatoce Fińskiej - informuje dziennik "Nowyje Izwiestia".W ocenie moskiewskiej gazety może to przeszkodzić budowie Nord Stream, który przez Morze Bałtyckie ma połączyć Rosję z Niemcami. Według "Nowych Izwiestii", które powołują się na fińską "Kymen

Lotos Kolej spz cz

Lotos Kolej zmodernizuje swoją bocznicę

Lotos Kolej zmodernizuje swoją bocznicę kolejową w Gdańsku. Rzecznik Grupy Lotos Marcin Zachowicz poinformował w czwartek, że bocznica zostanie zelektryfikowana. Przybędą także dwa dodatkowe tory.- Palowanie pod elektryfikację rozpoczęliśmy już pod koniec września. Prace inwestycyjne zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszym zostanie zelektryfikowany szlak łączący stację

Wiceminister Infrastruktury: A4 powinna być gotowa na Euro 2012

- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i Ministerstwo Infrastruktury robią wszystko, by budowa autostrady A4 została ukończona na Euro 2012 - zapewaiła w czwartek posłów wiceminister infrastruktury Patrycja Wolińska- Bartkiewicz.Odpowiadając na pytania posłów, wiceminister zaznaczyła, że w projekcie budowy autostrady A4 jest dużo zaległości, ale nie widać zagrożeń.

HPS targi

HPS 2008: Statuetki i medale dla targowych ,,hitów\"

Przeszło 4 tys. profesjonalistów z rozmaitych branż przemysłu przewinęło się przez zakończone w czwartek VII Międzynarodowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania i Napędów.W trzech pawilonach na terenach wystawienniczych Międzynarodowych Targów Katowickich przez trzy dni prezentowało swoje produkty 250 firm z 16 krajów.Wystawcy pokazali 40 absolutnych ,,nowinek". Co drugi z tych

Zaslepka

KW: Aresztowano dyrektora Centrum Północ

Włodzimierz M., dyrektor Centrum Wydobywczego Północ został aresztowany na trzy miesiące.Został zatrzymany dwa dni temu, a w środę Sąd Rejonowy w Katowicach wydał postanowienie o trzymiesięcznym areszcie. To już trzecia osoba w tej sprawie zatrzymana i aresztowana na trzy miesiące - powiedziała nettg.pl prokurator Agnieszka Wichary. Pozostała dwójka to: Ryszard B. (związany

Zaslepka

GUS: Wydobycie węgla kamiennego wzrosło o 10,7 proc.

Wydobycie węgla kamiennego we wrześniu 2008 roku wzrosło o 10,7 proc. wobec sierpnia oraz o 3,2 proc. wobec września 2007 roku i wyniosło 7.042 tys. ton - podał Główny Urząd Statystyczny. Wydobycie węgla brunatnego we wrześniu wzrosło o 7,1 proc. rok do roku i o 1 proc. miesiąc do miesiąca.