Aktualności

ENEA poznan nowowiejskiego enea pl

17,33 zł za akcję Enei i dyskonto dla drobnych

Cena emisyjna nie ma górnego pułapu,a minimalna wycenia spółkę na ponad 6 mld zł. Enea miała wczoraj problem z publikacją prospektu.Poznańska grupa energetyczna Enea ma na giełdę wyjątkowo pod górkę. W przeprowadzeniu przygotowywanej od ubiegłego roku oferty publicznej przeszkadza spółce kryzys, związkowcy i złośliwość martwych przedmiotów. Wczoraj tuż po decyzji Komisji

Zaslepka

Lotos kupi udziały w koncesjach wydobywczych na Morzu Północnym

Grupa Lotos kupi 10 proc. udziałów w koncesjach wydobywczych na Morzu Północnym za 161 mln zł - podała spółka w czwartek w komunikacie."(...) w dniu 22 października br. spółka Lotos Exploration and Production Norge AS (...) podpisała z norweską spółką Det norske oljeselskap ASA porozumienie dotyczące zakupu 10 proc. udziałów w koncesjach wydobywczych nr 316, 316B, 316CS i 316DS

Zaslepka

Kompania Węglowa rozpoczyna negocjacje cenowe z elektrowniami

W najbliższych dniach Kompania Węglowa rozpocznie negocjacje z elektrowniami na temat przyszłorocznych cen węgla. Firma uspokaja, że proponowane przez nią podwyżki nie będą tak wysokie, jak spekuluje prasa.Informujemy, że zaproponowana już Kompanii podwyżka cen energii jest nieproporcjonalnie wysoka do poziomu oferty cenowej naszej spółki, którą przedstawimy energetyce zawodowej

Zaslepka

Kryzys finansowy zżera oszczędności emerytów

Kryzys finansowy pochłonął wszystkie zyski wypracowane przez polskie fundusze emerytalne w ciągu dziewięciu lat - napisała "Gazeta Wyborcza". Według danych Komisji Nadzoru Finansowego istniejące od 1999 roku fundusze, inwestując na giełdzie składki Polaków, zarobiły blisko 24 miliony 800 milionów złotych. Ale od stycznia - zauważa gazeta - z funduszy wyparowało prawie tyle

Zaslepka

Ceny węgla

Z uwagi na liczne publikacje odnoszące się do podwyżek cen węgla dla energetyki zawodowej Kompania Węglowa zmuszona jest sprostować nieprawdziwe informacje na ten temat.1. Kompania Węglowa rozpocznie negocjacje cen w najbliższych dniach.2. Wysokość cen będzie negocjowana z poszczególnymi elektrowniami. Nieprawdą jest, że oferty cenowe będą zależeć od wysokości zamówienia.3

Zaslepka

Cena miedzi spadła poniżej 4 tys. USD po raz pierwszy od listopada 2005

Cena miedzi spadła w Londynie poniżej poziomu 4.000 USD za tonę po raz pierwszy od listopada 2005 roku. Stało się tak z powodu pogłębiających się obaw, że globalne spowolnienie gospodarcze ograniczy popyt na surowce. Na giełdzie w Londynie cena kontraktów trzymiesięcznych na miedź spadła nad ranem o 7,3 proc. do 3.851 USD za tonę. Spadki tego metalu w tym tygodniu wyniosły

Zaslepka

Gazprom: Cena gazu dla Europy zacznie spadać w drugiej połowie 2009 roku

Cena rosyjskiego gazu ziemnego dla Europy zacznie spadać w drugiej połowie 2009 roku - poinformował w środę przedstawiciel Gazpromu Stanisław Cygankow, którego na swojej stronie internetowej cytuje dziennik "Wiedomosti".To, co obecnie dzieje się na rynku ropy naftowej, przełoży się na cenę gazu w drugiej połowie 2009 roku" - powiedział Cygankow, kierujący departamentem stosunków

Zaslepka

Wicepremier Pawlak uczestniczy w forum energetycznym w Moskwie

Problemy bezpieczeństwa energetycznego są jednym z głównych tematów III Międzynarodowego Tygodnia Energetycznego, który rozpoczął się w środę w Moskwie. Polskę reprezentuje wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.W konferencji, która potrwa do piątku, bierze udział około 600 przedstawicieli z 34 krajów. Wśród uczestników forum są też m.in. sekretarz generalny OPEC

KW tabliczka

KW: Od początku roku Centra Wydobywcze przestaną istnieć

Z początkiem nowego roku przestaną istnieć Centra Wydobywcze, grupujące 16 kopalń wchodzących w skład Kompanii Węglowej. Informację taką potwierdził rzecznik prasowy spółki Zbigniew Madej.- Centra likwidowane będą zgodnie ze strategią firmy, która zakładała, że są jedynie etapem pośrednim w procesie tworzenia kopalń zespolonych – wyjaśnia rzecznik.Idea utworzenia kopalń

Zaslepka

Ceny ropy: Przyszła kryska na Matyska

Ceny ropy – a w mniejszym stopniu gazu naturalnego – poszybowały na abstrakcyjne i nieuzasadnione poziomy w okolicy 150 dol. za baryłkę w lipcu, by obecnie spaść do 70 USD - pisze Hubert A. Janiszewski, ekonomista i członek rad nadzorczych spółek notowanych na GPW na łamach "Rzeczpospolitej".Na drożyźnie skorzystały te państwa, które miały największe zasoby surowcowe. Przede

Zaslepka

Prezes KGHM: Nie ustąpię związkowcom

KGHM jest bezwładną firmą, która nie może szybko przystosować się do zmieniającego się rynku. Cena miedzi spada, a my zbliżamy się do progu rentowności - mówi Mirosław Krutin, prezes KGHM.W poniedziałek 13 central związkowych w KGHM ogłosiło wyniki referendum strajkowego, które zostało przeprowadzone w ubiegłym tygodniu. Ponad 90 proc. pracowników opowiedziało się w nim za

Zaslepka

Stocznie na sprzedaż kawałek po kawałku

Majątek stoczni w Gdyni i Szczecinie będzie podzielony i sprzedany, a konieczność zwrotu pomocy publicznej spadnie na spółkę-wydmuszkę przeznaczoną do bankructwa.Trzy tygodnie temu Bruksela nie zgodziła się na plan restrukturyzacji stoczni przedstawiony we wrześniu przez prywatnych inwestorów - ukraiński ISD i konsorcjum Mostostal Chojnice-Ulstein. Komisarz ds. konkurencji Neelie

Zaslepka

Lotos Paliwa wybuduje 6 stacji paliw przy autostradach A2 i A4

Spółka Lotos Paliwa wygrała w środę przetarg zorganizowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), dzięki czemu uzyskała prawo do budowy 6 stacji paliw przy autostradach A2 i A4, poinformował Lotos w komunikacie.- Pierwsze stacje powinny zostać uruchomione już pod koniec 2009 roku. Oprócz tego w okresie najbliższych kilkunastu miesięcy zostanie zbudowanych 6

Zaslepka

Ropa najtańsza od połowy czerwca 2007 r.

Kontrakty terminowe na ropę z opcją realizacji w grudniu zakończyły środową sesję na NYMEX przeceną rzędu 7,5 proc.Wyceniana w ten sposób baryłka ropy potaniała o 5,43 USD do 66,75 USD. To najniższy poziom zamknięcia dla tyle co „uruchomionych” kontraktów od 13 czerwca 2007 r. - napisał "Puls Biznesu".

Stocznia2

Resort skarbu modyfikuje plany restrukturyzacji stoczni

Resort skarbu modyfikuje plany restrukturyzacji dla zakładów w Szczecinie i Gdyni. Sytuacja polskich stoczni była tematem wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim. Została zorganizowana na wniosek eurodeputowanych lewicy. Europosłowie - bez względu na przynależność partyjną - zgodnie apelowali o więcej czasu i elastyczność w rozmowach z polskim rządem. - Piłka jest po stronie

Medgadget com

Władza i samorządy będą jeździć tylko ekologicznie

Parlament Europejski przyjął projekt dyrektywy, której celem jest promowanie czystych i energooszczędnych samochodów. Tylko takie pojazdy będą mogły być kupowane przez władze i przedsiębiorstwa publiczne.Przy zakupie wśród kryteriów wyboru władze publiczne będą musiały uwzględniać nie tylko cenę, ale również wpływ na środowisko kupowanych samochodów. Dyrektywa ma na celu

Gazprom PAP

Gazprom: Cena gazu zacznie spadać w 2009 roku

Cena rosyjskiego gazu ziemnego dla Europy zacznie spadać w drugiej połowie 2009 roku - poinformował w środę przedstawiciel Gazpromu Stanisław Cygankow, którego na swojej stronie internetowej cytuje dziennik "Wiedomosti".- To, co obecnie dzieje się na rynku ropy naftowej, przełoży się na cenę gazu w drugiej połowie 2009 roku - powiedział Cygankow, kierujący departamentem stosunków

Ue flaga

UE przeciw gazowemu OPEC

UE jest przeciwna gazowemu kartelowi, którego tworzenie we wtorek w Teheranie zapowiedziały Rosja, Iran i Katar.- Komisja Europejska może dokonać rewizji polityki energetycznej, jeśli taki kartel zostanie stworzony - powiedział w środę rzecznik UE Ferran Tarradellas Espuny. Nie sprecyzował, jakie konkretnie kroki może podjąć UE - podała "Gazeta Wyborcza".Rosja od wielu miesięcy

Zaslepka

Kreml chce zakazać GPS w Rosji

Rosja może zakazać stosowania amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej GPS przez państwowe i samorządowe firmy transportowe - zapowiedział wicepremier Siergiej Iwanow.Do końca roku rząd Rosji chce złożyć w parlamencie projekt ustawy o nawigacyjnej działalności w Rosji, który ma dać rządowi w Moskwie prawo do regulowania zasad korzystania z systemów nawigacji satelitarnej.

Szmatko siergiej supertoplivo ru

Spotkanie wicepremiera Pawlaka z ministrem ds. energetyki Rosji

Rozwój dwustronnej współpracy gospodarczej oraz polskie stanowisko wobec pakietu energetyczno-klimatycznego UE były głównym tematem rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z ministrem energetyki Federacji Rosyjskiej Siergiejem Szmatko. Spotkanie odbyło się 22 października br. w Moskwie.Wicepremier Pawlak podkreślił, że współpraca Polski z Federacją Rosyjską

MINIINGF EXPO II TON 13

Górnictwo i energetyka w rękach wiceminister Joanny Strzelec-Łobodzińskiej

We wtorek, 21 października br., późnym wieczorem Joanna Strzelec-Łobodzińska została powołana na stanowisko wiceministra gospodarki. W rządzie odpowiadać będzie za sprawy związane z górnictwem i energetyką. Podpisaną przez premiera nominację na podsekretarza stanu w MG Strzelec-Łobodzińska ma otrzymać do końca tygodnia – dowiedział się nettg.pl.Strzelec-Łobodzińska

Zaslepka

Nordstream opiera się kryzysowi

Kryzys finansowy nie stanowi przeszkody dla budowy Nord Stream, który przez Morze Bałtyckie ma połączyć Rosję z Niemcami - utrzymują akcjonariusze spółki Nord Stream, przyszłego operatora tego gazociągu.- Nord Stream pozostaje atrakcyjnym projektem dla banków. Nord Stream i jego akcjonariusze nie uważają kryzysu finansowego za przeszkodę w finansowaniu projektu - oświadczyła w