Aktualności

Zaslepka

WUG: Spotkanie z przedsiębiorcami aspirującymi do poszukiwania i eksploatacji gazu

W czwartek, 7 października br. w Wyższym Urzędzie Górniczym odbędzie się otwarte spotkanie z przedsiębiorcami, zainteresowanymi poszukiwaniami i eksploatacją gazu ziemnego z łupków gazonośnych - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez urząd.Spotkanie ma dostarczyć gościom WUG wiedzy między innymi na temat wymagań, które - w myśl Prawa

Halemba jac 3 K

\"Halemba\": Może trzeba z tym skończyć

Tytułowa teza znalazła się w artykule publicystek "Rzeczypospolitej" Karoliny Bacy i Izabeli Kacprzak. Autorki tym stwierdzeniem nawiązały do słów Waldemara Pawlaka, wicepremiera i ministra gospodarki, który przyznał, że sytuacja jaka ma miejsce w  "Halembie" "nie może trwać w nieskończoność". Zakład znajdujący się w Rudzie Śląskiej w latach 2003-2009

Zaslepka

KOV razem z MENA Hydrocarbons będzie prowadzić poszukiwania w Syrii

Firma wydobywcza Kulczyk Oil Ventures (KOV) będzie prowadzić poszukiwania na terenie Bloku 9 w Syrii z MENA Hydrocarbons Inc. - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę. Zgodnie z warunkami umowy zawartej z Loon Latakia Limited, spółką w pełni zależną od Kulczyk Oil, MENA nabędzie 30 proc. udziałów w Bloku 9 poprzez dokonanie

Zaslepka

Tauron: Rezygnacja wiceprezesa

Stanisław Tokarski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia SA, wczoraj (27 sierpnia) złożył rezygnacje z pełnionej funkcji z dniem 31 sierpnia br. – dowiedział się portal nettg.pl z komunikatu wydanego przez spółkę. Swoją decyzję umotywował otrzymaniem propozycji pracy w Południowym Koncernie Energetycznym SA. Spekuluje się, że Tokarskiego na stanowisku

Zwiazkowcy GAL

Związkowcy zadecydują o strajku

Górnicze związki zawodowe dziś (6 września) mają podjąć decyzję w sprawie rozpoczęcia strajku w kopalniach należących do Kompanii Węglowej. Związkowcy obradują w siedzibie Śląsko - Dąbrowskiej "Solidarności". Jak poinformował portal nettg.pl Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy Śląsko-Dąbrowskiej "S" decyzja jeszcze nie została podjęta. Prawdopodobnie wszystko

Inwestycje GAL

Kompania Węglowa złożyła wnioski o wsparcie budżetowe

Osiemnaście zadań inwestycyjnych w dwunastu kopalniach, o łącznej wartości 200 mln zł – to kawałek tortu, o który ubiega się Kompania Węglowa. Spółka jako druga, po Katowickim Holdingu Węglowym, złożyła w Ministerstwie Gospodarki wnioski o dofinansowanie inwestycji początkowych budżetowymi pieniędzmi. Do podziału pomiędzy górnicze przedsiębiorstwa

Górnictwo: Ostatni dzień składania wniosków na inwestycje początkowe

Do dziś (6 września) spółki węglowe mogą składać wnioski o dotacje na inwestycje początkowe. Ministerstwo Gospodarki przeznaczyło na ten cel 400 mln zł. Spółki chcą jednak więcej, bo wnioskują o około 650 mln zł – poinformowała „Rzeczpospolita”. Śląskie kopalnie złożyły wszystkie wymagane dokumenty w ubiegłym tygodniu. Na placu boju

Rockowe urodziny „Solidarności” w Katowicach

Z okazji 30 urodzin NSZZ „Solidarność” 5 września na terenie katowickiego Muchowca odbył się uroczysty koncert. Zagrali muzycy kapel: Oddział zamknięty, Dżem oraz niemieckiego zespołu Alphaville, który zasłynął dzięki przebojowi „Big in Japan”. Wstęp na koncert był bezpłatny.Jak mówił podczas konferencji prasowej 17 sierpnia szef

Zaslepka

Gwarancja zatrudnienia – oto główny powód, dla którego młodzież wybiera górniczy fach

Gimnazjaliści są przekonani, że praca w kopalniach to dobry wybór na przyszłość. Coraz szersze jest również grono osób podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe w systemie zaocznym. Ogółem w szkołach ponadgimnazjalnych i placówkach oświatowych województw śląskiego i małopolskiego naukę podjęło wczoraj prawie 1500 adeptów

Zaslepka

Specjalny numer „Archiwum Górnictwa\"

Nakładem Polskiej Akademii Nauk ukazał się specjalny numer kwartalnika „Archiwum Górnictwa” w całości poświęcony rozwiązaniom, które powstały w Głównym Instytucie Górnictwa. Jest on związany z tegorocznym jubileuszem 65-lecia powstania GIG-u i 85-lecia Kopalni Doświadczalnej „Barbara”. W tym szczególnym wydaniu kwartalnika

Zaslepka

W Karwinie rozpoczęto huczne świętowanie Dnia Górnika

Mszą Świętą odprawioną w samo południe w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Karwinie zainaugurowane zostały wczoraj obchody Dnia Górnika. Atrakcji było całe mnóstwo, zarówno dla dorosłych jak i dla najmłodszych. Gwoździem programu były koncerty Heleny Vondráčkovej i Jiřego Korna, dinozaurów czeskiej estrady.- Przekonaliśmy ich do

Kprgibsz ARC

KPRGIBSZ: Referencje wystawiane przez kontrahentów są dowodem profesjonalizmu firmy

Jakość, innowacyjność, wykwalifikowana kadra, nowoczesny sprzęt i referencje uzyskane od wielu zadowolonych kontrahentów – tymi słowami można w skrócie opisać Konsorcjum Przedsiębiorstw Robót Górniczych i Budowy Szybów SA, które jest jedną z największych firm budownictwa górniczego na Śląsku.Firma działa na rynku od 1996 roku. W

Zaslepka

Zjazd Górnictwa Odkrywkowego: Rok przygotowań, czas na wielki finał

- Obecnie coraz trudniej jest zorganizować tak wielką konferencję. Co roku urządzane są różnego rodzaju narady, spotkania, zjazdy i z tego powodu trudno jest wspólnie, w szerszym gronie, porozmawiać na temat górnictwa. Nam się to udało i po roku przygotowań zbliżamy się do finału – mówi prof. Zbigniew Kasztelewicz z Akademii

Zaslepka

IX Zjazd Górnictwa Odkrywkowego od kuchni

Zjazdy Górnictwa Odkrywkowego odbywają się raz na cztery lata. W tym roku są integralną częścią Polskiego Kongresu Górniczego. Taki sam cykl dotyczy organizacji igrzysk olimpijskich. To skojarzenie jest jak najbardziej uzasadnione, bowiem na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, która organizuje tegoroczną edycję imprezy, panuje olimpijski spokój.

Kostempski GAL

Maszyny w wymiarze multimedialnym

Rozmowa z DAWIDEM KOSTEMPSKIM, prezesem Polskiej Techniki GórniczejPolskiemu Kongresowi Górniczemu towarzyszyć będzie wystawa polskiej techniki i technologii górniczej. Co na niej zobaczymy?Synergia biznesu i nauki ma ogromną siłę. Nowoczesne technologie eksploatacji złóż surowców muszą być oparte na wiedzy konstruktorów. Uczelnie kształcą

Scp10 034 BAR

Summer Cars Party 2010 na katowickim Muchowcu

Muzyka i samochody zdominowały w sobotę 4 września katowickie lotnisko Muchowiec. Odbyła się tam kolejna już edycja Summer Cars Party – zlotu samochodów tuningowanych połączonego z koncertami, występami i ogólnie pojętą rozrywką przez duże „R”.Summer Cars Party to bez wątpienia jedna z największych tego typu imprez w kraju. Jej

Zaslepka

KOS: Dyplom w kieszeni

Siedemnastu słuchaczy niepublicznego policealnego studium przy Kompanijnym Ośrodku Szkolenia w Knurowie stanęło w ub. tygodniu do egzaminu kończącego dwuletni cykl szkolenia. Piętnastu pomyślnie go zdało i uzyskało tytuł technika górnictwa podziemnego.– To bardzo wysoki wynik, sięgający 90 proc. W szkołach zawodowych zwykle nie przekracza połowy. Stale rosnący poziomu

Makoszowy AZ

Spółki węglowe złożyły wnioski o dotacje na inwestycje

Spółki węglowe złożyły w resorcie gospodarki wnioski o dofinansowanie części swoich inwestycji ze środków budżetowych. W poniedziałek mija termin, do którego górnicze firmy mogą starać się o takie dotacje. Do podziału jest 400 mln zł.Kompania Węglowa i Katowicki Holding Węglowy liczą na wsparcie po ok. 200 mln zł, Jastrzębska Spółka Węglowa

Zaslepka

Megakopalnia sposobem na zwiększenie konkurencyjności

Katowicki Holding Węglowy może wejść na giełdę dopiero za rok. – Nasi doradcy prywatyzacyjni z Morgan Stanley i ING sugerują ostatnio, że może to nastąpić w drugiej połowie 2011 roku – powiedział Stanisław Gajos, prezes zarządu KHW, podczas poniedziałkowego (30 sierpnia) spotkania z dziennikarzami. – Podstawą tej decyzji będą wyniki naszej spółki w

Orkiestra halemba orkiestrahalemba republika pl

50 lat Orkiestry Dętej KWK „Halemba” w Rudzie Śląskiej

W najbliższą sobotę (4 września) na stadionie w rudzkiej Halembie w ramach festynu organizowanego przez "Solidarność" odbędzie się koncert Orkiestry Dętej kopalni "Halemba". Koncert wyjątkowy bo przygotowany z okazji 50. rocznicy utworzenia orkiestry.3 września 1960 roku odbyła się pierwsza próba halembskiej orkiestry. Inicjatorami jej utworzenia byli: Ryszard Banik,

Zaslepka

Grad: MSP chce wybrać ofertę w sprawie Energi w połowie września

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że jego resort planuje wybrać ofertę dotyczącą sprzedaży 82,9 proc. akcji Energi w połowie września. O walory tej energetycznej spółki walczą dwa podmioty - PGE i Energeticky a Prumyslovy Holding z Czech.Szef resortu skarbu odniósł się do zastrzeżeń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który sygnalizował

Kopalnia ogorzelec kopalniaogorzelec pl

Niekontrolowany rozrzut odłamków skalnych w kopalni amfibolitu

W czwartek (2 września br.) w Kopalni "Ogorzelec", znajdującej się rejonie Wałbrzycha, nastąpił niekontrolowany wyrzut odłamków skalnych– dowiedział się portal nettg.pl od Jolanty Talarczyk, rzecznika prasowego Wyższego Urzędu Górniczego.  W jego wyniku uszkodzone zostały poszycia dachowe i okna kilku budynków mieszkalno-gospodarczych oraz karoserie