Aktualności

Zaslepka

Waldemar Pawlak nie tylko o zającach Witosa VIDEO

Polski pracownik nie jest wrogiem polskiego pracodawcy, a polski pracodawca nie jest wrogiem polskiego pracownika - przekonywał wicepremier Waldemar Pawlak podczas uroczystości 30. rocznicy Porozumień Jastrzębskich.Minister gospodarki, posługując się ciekawą anegdotką o zającach, podkreślił, że polskie firmy mogły lepiej zareagować na nadchodzący kryzys.- Kiedy zaczynał się

Silesia 4 jech

\"Silesia\": Już niedługo proces sprzedaży zostanie zakończony

Do 23 grudnia br. ma zakończyć się proces sprzedaży kopalni "Silesia". Na zakup zakładu należącego do Kompanii Węglowej zdecydował się czeski koncern Energeticky a Prumyslovy Holding. Zanim jednak nowy właściciel przejmie kopalnie musi spełnić szereg formalności. Jednym z nich było uzyskania zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na sprzedaż działek wpisanych w

Zaslepka

Gazprom odrzuca argumenty KE w sprawie umowy gazowej

Zdaniem władz Gazpromu Rosja nie jest członkiem Unii Europejskiej, więc nie ma obowiązku dostosowywania swoich dwustronnych relacji w kwestii energetycznej do jej prawa – poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa.Przedstawiciel Gazpromu powiedział, iż gazociąg Jamał-Europa został zbudowany przed przyjęciem przez Unię Europejską trzeciego pakietu energetycznego, dotyczącego

Zaslepka

Szkoleniowe dławienie płonącego metanu

W piątkowe przedpołudnie w - należącej do Kompanii Węglowej - rudzkiej kopalni ,,Bielszowice" zostanie oddane do użytku stanowisko szkoleniowe, służące do nauki aktywnego gaszenia płonącego metanu w podziemnych wyrobiskach górniczych.Jego gospodarzem będzie Kompanijny Ośrodek Szkolenia. Inauguracyjną uroczystość zwieńczy pokaz aktywnego dławienia płonącego metanu z

Zaslepka

W Tarnowie nie będzie elektrociepłownii gazowej

Elektorociepłownia gazowa, która miała być budowana przez Azoty Tarnów, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Tauron i Polimex-Mostostal nie powstanie – poinformował portal parkiet.com.  - Na skutek zmiany przepisów wydzielenie zakładu energetycznego w osobną spółkę wiązałoby się z koniecznością dokupienia przez Azoty świadectw

Pozzi marek prof pol sl arc 1

Pozzi: Bezpieczeństwo energetyczne Polski powinno być oparte o własne zasoby paliw i energii

Rozmowa z prof. Markiem Pozzim z Politechniki Śląskiej przewodniczącym organizacji Kongresu Górnictwa Podziemnego będącego częścią Polskiego Kongresu Górniczego 2010, który dziś rozpoczął się w Gliwicach.  Jakie wątki będą Pana zdaniem dominować w czasie obrad? Co według Pana może stać się motywem przewodnim kongresu, tematem, o którym

Zaslepka

Rośnie eksport polskiego węgla

W pierwszym półroczu tego roku polskie spółki węglowe sprzedały za granicę ponad 6 mln ton "czarnego złota". W 2009 r. wynik w tej kategorii wyniósł 8,5 mln ton. Jest duża szansa, że tegoroczny eksport przekroczy poziom 9 mln ton, a import „czarnego złota” spadnie poniżej 10 mln ton – przewiduje dziennik „Rzeczpospolita”.Polska jest

Siltech 6 kaj

„Siltech” na plusie

ZG „Siltech” to pierwsza w Polsce prywatna kopalnia węgla kamiennego. Po ośmiu miesiącach tego roku zakład zarobił około 2 mln zł netto i sprzedał blisko 130 tys. ton węgla – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę. - Wydobycie i sprzedaż węgla przebiegała według ustalonych na ten rok założeń. Węgiel w tym czasie

Zaslepka

Projekt Elektrownia „Czeczott” nie dojdzie do skutku

Niemiecki koncern energetyczny RWE poinformował zarząd Kompanii Węglowej i polski rząd, że wycofuje się z projektu budowy nowej elektrowni węglowej na Śląsku – poinformowała „Rzeczpospolita”. Spółka uzasadniła swoją decyzję dużym ryzykiem inwestycyjnym związanym z projektami elektrownii węglowych, co jest efektem polityki energetyczno-klimatycznej

Pkg logo arc3

Odliczamy godziny do rozpoczęcia Polskiego Kongresu Górniczego

Już jutro przed południem w Politechnice Śląskiej w Gliwicach zainaugurowany zostanie Polski Kongres Górniczy odbywający się pod patronatem wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.Uczestnicy obrad dyskutować będą w ramach pięciu sesji związanych z działami innowacyjnego górnictwa: rozpoznaniem geologicznym złóż z wykorzystaniem satelitarnego systemu

Zaslepka

W Knurowie szykuje się wielkie bieganie

Już 12 września na ulicach Knurowa rozegrane zostaną dwie wspaniałe imprezy sportowe: XVIII Międzynarodowy Bieg Uliczny oraz XV Mistrzostwa Polski Górników o Puchar Prezydenta Miasta.- Start w samo południe spod Hali Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Szczygłowicach. Zawodnicy pobiegną na dystansie dziesięciu kilometrów. Prawo do startu w zawodach

Pawlak waldemar GAL

Pawlak: Rząd gotów na różne scenariusze gazowe

Rząd jest przygotowany na różne warianty po 20 października, gdy skończy się kontrakt jamalski, z którego dotąd Polska otrzymuje gaz, i jeśli nie zostanie podpisana nowa umowa z Rosją - zapewnił wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.Pawlak pytany, czy rząd jest przygotowany na to, by wprowadzić od 21 października ograniczenia w dostawach gazu do

Zaslepka

PKG: Technologie, innowacje, ekonomia

Program tegorocznego Polskiego Kongresu Górnictwa Podziemnego jest niezwykle bogaty. Obrady plenarne odbędą się w Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W trakcie kolejnych sesji zaprezentowane zostaną wyniki badań naukowych i przemysłowych górnictwa i plany tej gałęzi przemysłu na najbliższe lata.Kongres rozpocznie otwarcie Wystawy

Zaslepka

Sensacja na początek: Wiertpol stracił punkty

Oj, dostało się po łapkach tym, którzy już po rundzie wiosennej zakładali mistrzowską koronę na głowę Wiertpolu. Pierwsza kolejka rundy rewanżowej przyniosła pierwszą niespodziankę, o ile nie sensację: lider tabeli zaledwie zremisował z Cabo Steel Sosnowiec!Mecz miał być rozegrany na boisku Górnika MK Katowice w Kostuchnie, ale okazało się, że tamten obiekt

Zaslepka

Polscy eko-innowatorzy rozmawiają w Szanghaju ze swymi chińskimi partnerami

W Polskim Pawilonie na światowej wystawie Expo w Szanghaju trwa prezentacja eko-innowatorów. W ramach międzynarodowej promocji polskiej technologii środowiskowej, laureaci zorganizowanego przez Ministerstwo Środowiska konkursu GreenEvo- Akcelerator Zielonych Technologii spotykają się z kilkudziesięcioma partnerami chińskimi.Sesja spotkań bilateralnych poprzedzona została

Kghm litery lubin pl

KGHM: Rekordowy zysk i nagroda roczna dla pracowników

Rada Nadzorcza KGHM Polska Miedź SA zatwierdziła korektę tegorocznego Budżetu. W 2010 roku zysk netto spółki ma wynieść 3910 mln zł – dowiedział się portal nettg.pl z komunikatu KGHM.- Podstawę korekty stanowiły przede wszystkim korzystniejsze warunki makroekonomiczne oraz zmiany planów w obszarach m.in. produkcji oraz inwestycji rzeczowych i kapitałowych. Po

Zaslepka

Przedstawiciel Ministerstwa Środowiska rozmawia o walce z osuwiskami

Dr Henryk Jacek Jezierski, podsekretarz stanu Ministerstwa Środowiska, Główny Geolog w Kraju rozmawiał 6 września br. w Krakowie z wojewodą małopolskim Stanisławem Karcikiem na temat zapobiegania powstawaniu osuwisk ziemi - poinformował resort.Osuwiska, podobnie jak powodzie, to katastrofy naturalne. Jednak można minimalizować ryzyko ich występowania i strat. Poza wiedzą -

Dolipski KAJ

Górnictwo oznacza postęp

Rozmowa I z prof. Marianem Dolipskim, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Polskiego Kongresu Górniczego, dziekanem Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki ŚląskiejPrzed nami drugi Polski Kongres Górniczy. Jakie oczekiwania wiąże z nim środowisko naukowe?Zadaniem Kongresu jest przede wszystkim podkreślenie znaczenia górnictwa dla polskiej gospodarki i

Pozzi marek prof pol sl arc

Organizacja kongresu to wyraz uznania dla uczelni

Rozmowa z prof. Markiem Pozzim z Politechniki Śląskiej przewodniczącym organizacji Kongresu Górnictwa Podziemnego bedącego częścia Polskiego Kongresu Górniczego 2010, który już jutro rozpoczyna się w Gliwicach.Politechnika Śląska to uczelnia, która od wielu lat kształci specjalistów z zakresu górnictwa. Wśród jej absolwentów

Zaslepka

Bezpłatne zwiedzanie zakładu górniczego w „Wieliczce”

W najbliższy weekend (11-12 września br.) będzie można bezpłatnie zaglądnąć w zakamarki zakładu górniczego w Kopalni Soli „Wieliczka” - dowiedział się portal nettg.pl ze strony internetowej kopalni.  Obiekty przemysłowe, produkcyjne i zabytki techniki będzie można zwiedzać w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Kopalnia Soli

Zaslepka

Pietrzyk namawia Pawlaka, żeby nie zamykał „Halemby” VIDEO

Alojzy Pietrzyk wykorzystał uroczystości 30. rocznicy Porozumień Jastrzębskich żeby wstawić się za górnikami z „Halemby”. Lider strajku sprzed 30 lat w dawnej kopalni „Manifest Lipcowy” (obecnie „Zofiówka”) rozmawiał o tym z obecnym na uroczystościach wicepremierem polskiego rządu i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem.- Namawiałem

Zaslepka

EPH czyli czeski inwestor kopalni „Silesia”

Całkowity dochód na poziomie 65 mld CZK, całkowity skonsolidowany zysk operacyjny w granicach 9 mld CZK, zatrudnienie wynoszące blisko 6000 osób - takimi danymi może pochwalić się Energetický a Průmyslový Holding, czeska spółka, która bierze udział w prywatyzacji kopalni „Silesia”. EPH to strategiczny długookresowy inwestor w