Koksownia Przyjaźń: Wypchnięcie pierwszego koksu ze zmodernizowanej „jedynki”

Dziś w południe w - należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej - Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej rozpoczęła produkcję zmodernizowana bateria nr 1. Tym samym do użytku oddana została jedna z najnowocześniejszych tego typu instalacji nie tylko w Polsce, ale i Europie. Wartość inwestycji wyniosła 270 mln zł.



Obok gospodarzy, uroczystemu wypchnięciu pierwszego koksu z komory „jedynki” asystowali liczni goście, reprezentujący centralne i wojewódzkie szczeble władzy.



Dla Przyjaźni dzisiejsza uroczystość jest niesłychanie ważnym wydarzeniem w strategii jej rozwoju. Wraz z - przewidywanym na wrzesień - uzyskaniem nominalnych zdolności produkcyjnych nowej instalacji na poziomie 714 tys. ton suchego koksu rocznie, wytwórcze możliwości dąbrowskiej spółki wzrosną do 3,3 mln ton tego produktu destylacji węgla.



Pierwszym etapem uruchomienia baterii był rozruch technologiczny, który rozpoczął się 4 stycznia 2011 r. Jego głównym celem było rozgrzanie baterii do temperatur umożliwiających koksowanie węgla, a więc przetwarzanie go w koks, który jako produktu finalny wykorzystywany jest w produkcji stali.



- Dziś w Koksowni Przyjaźń oddajemy jeden z najnowocześniejszych obiektów w europejskim sektorze koksowniczym. Wykorzystywanie najnowszych technologii w tradycyjnym sektorze jakim jest wydobycie węgla i produkcja koksu, to dziś już norma. Dzięki temu jednak nasza pozycja konkurencyjna znacząco się poprawia i możemy zwiększać efektywność i elastyczność działania. To ma wymierne korzyści w postaci niższych kosztów i lepszych jakościowo produktów. Niezwykle istotny jest oczywiście aspekt ochrony środowiska. Nowa bateria spełnia bowiem najwyższe standardy w tym zakresie - mówi Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.



Zastosowane w baterii nr 1 nowoczesne instalacje i urządzenia spełniają wymogi najlepszych dostępnych technik (best available techniques) oraz rygorystyczne normy dotyczące emisji zanieczyszczeń i ochrony środowiska obowiązujące w Unii Europejskiej. Całość procesu przeróbki węgla na koks jest zautomatyzowana i sterowana poprzez systemy informatyczne.



Wartość inwestycji związanych z modernizacją baterii oraz obiektów powiązanych, czyli maszyn piecowych, instalacji odpylania czy sterowania i automatyki wyniosła 270 mln zł. Całość została sfinansowana ze środków własnych.



- Doświadczenie, które zdobyliśmy podczas modernizacji baterii ma ogromne znaczenie. To z pewnością zaprocentuje i pozwoli na szybsze i efektywniejsze przeprowadzenie podobnych procesów kiedy zapadną ewentualne decyzje dotyczące modernizacji kolejnych baterii - twierdzi Edward Szlęk, prezes zarządu Koksowni Przyjaźń.



Proces modernizacji trwał niecałe 2 lata. Jej rozpoczęcie nastąpiło w maju 2008 r. Najszerszy zakres robót wykonywała spółka PIECEXPORT-PIECBUD S A w Dąbrowie Górniczej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.