DSS finalizuje zakup Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych

Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS) są już właścicielem prywatyzowanych Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę. Ministerstwo Skarbu Państwa przekazało 85 proc. akcji spółce zależnej DSS, Surowcom Skalnym Wschód. Wartość transakcji wyniosła 108 mln zł. Dzięki akwizycji Grupa DSS staje się podmiotem, który może realizować najbardziej wymagające i złożone projekty infrastrukturalne w Polsce.

 

Zakończenie akwizycji i wejście KKSM do Grupy DSS pozwoli umocnić pozycję lidera na polskim rynku kruszyw. – Dzięki wejściu KKSM do naszej Grupy, nie tylko wzrasta skala naszej działalności, ale także wzmacniamy zintegrowany charakter DSS. Dziś jesteśmy już spółką oferującą kompleksowe produkty na potrzeby budowy dróg i autostrad tj. kruszywo wysokiej jakości, beton i mieszanki mineralno-asfaltowych – mówi Jan Łuczak, prezes DSS. – Szybkość i elastyczność dostaw produktów jakie możemy zapewnić sprawia, że dziś kiedy terminy wielu dużych projektów także stają się napięte często tylko my jesteśmy w stanie zrealizować zamówienie.


Zakup KKSM został sfinansowany z kilku źródeł: kapitału własnego, emisji obligacji oraz kredytów bankowych i był częścią programu inwestycyjnego związanego z rozbudową grupy kapitałowej oraz rozszerzeniem oferty o produkcję betonu i mieszanek mineralno-asfaltowych. Planowany na ten rok program zrealizowany jest w około 80%. – Produkcja betonu idzie pełną parą. Na potrzeby budowanych odcinków autostrady A2 produkujemy już ponad 1 tys. m3 dziennie i planowany poziom na ten rok tj. ok. 130 tys m3 jest niezagrożony – wyjaśnia Jan Łuczak. - Niebawem planujemy rozpocząć taką samą działalność w ramach KKSM. Ponadto przyspieszy produkcja mieszanek mineralno-asfaltowych. O wzroście skali działalności świadczy fakt, że obecnie negocjujemy kontrakty o wartości około 1 mld zł. Mam nadzieję, że niebawem poinformujemy o nowych umowach.


DSS planuje w tym roku dalsze inwestycje, w tym także w KKSM. Łącznie ich wartość może wynieść powyżej 200 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do produkcji mas mineralno-asfaltowych i betonu. Z tego około 30 mln zł to środki unijne pochodzące z dotacji. Ponadto DSS planuje inwestycje w kopalniach w Piławie Górnej i Kielcach związane ze zwiększeniem zdolności produkcyjnych oraz poprawą infrastruktury logistycznej. – Zobowiązania prywatyzacyjne w KKSM wynoszące 15 mln zł zostaną zrealizowane w nadchodzących tygodniach. Przekroczymy wartość inwestycji, które zobowiązaliśmy się wykonać – mówi Jan Łuczak.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.