Minister Grad: Po 30 proc. akcji BGŻ i JSW dla drobnych inwestorów

Grad msp gov pl

fot: msp.gov.pl

Minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział , że będzie bronił przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów możliwości przejęcia Energi przez Polską Grupę Energetyczną

fot: msp.gov.pl

Minister skarbu Aleksander Grad oświadczył w czwartek, że resort chce, by po ok. 30 proc. akcji z ofert publicznych Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Banku Gospodarki Żywnościowej trafiło do akcjonariatu obywatelskiego.

- Na tych ofertach mają zarabiać inwestorzy indywidualni - dodał Grad na konferencji prasowej.

Skarb Państwa ma 37,22 proc. akcji BGŻ. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy banku zdecydowało w październiku ub.r., że do debiutu giełdowego może dojść nie wcześniej niż 1 maja 2011 r. i nie później niż 22 stycznia 2012 r.

Zgodnie z założeniami resortu skarbu Jastrzębska Spółka Węglowa, wzmocniona m.in. akcjami Kombinatu Koksochemicznego Zabrze, ma zadebiutować na giełdzie 30 czerwca. Skarb Państwa zamierza zachować powyżej 50 proc. akcji spółki. Zarząd JSW zaoferował załodze pięcioletnią gwarancję zatrudnienia oraz akcje dla wszystkich pracowników firmy i grupy kapitałowej. Załoga w referendum wypowiedziała się przeciw upublicznieniu spółki, 18 kwietnia ma odbyć się strajk ostrzegawczy.

- Nie rozumiem tego zdenerwowania. Nie wiem, co jest złego w tym, by Jastrzębska Spółka Węglowa stała się publiczną spółką giełdową, w której Skarb Państwa ma powyżej 50 proc. Moim zdaniem, to jest taki dodatek do negocjacji płacowych - powiedział w czwartek dziennikarzom szef resortu skarbu.

Według ministra warto, by załoga spółki była współwłaścicielem JSW. - Przy okazji każdego spotkania (z załogą ) mówimy o tym, że warto, by wzięła swoje 15 proc. bezpłatnych akcji i stała się współwłaścicielem, żeby te akcje były płynne, notowane na giełdzie, by mogli je traktować, jako prawdziwy papier wartościowy - zaznaczył.

Grad powiedział, że resort przekonuje pracowników JSW do udziału w akcjonariacie obywatelskim. - Jeżeli zapiszą się na kupno określonych akcji, to można dla pracowników nie stosować redukcji i ustalić maksymalny przedział akcji, jaki mogliby kupować - wyjaśnił. - My ich do tego namawiamy - dodał Grad.

Szef resortu skarbu zapowiadał wcześniej, że prospekt emisyjny Jastrzębskiej Spółki Węglowej ma być złożony w Komisji Nadzoru Finansowego ok. 20 kwietnia, ok. 6 czerwca powinien być opublikowany. Między 6 a 20 czerwca minister planuje spotkania z inwestorami w Polsce i za granicą.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.