prąd

Lista artykułów

Domanski kmaj kprm

Domański: Miliardy inwestowane w transformację, mają zapewnić tańszy prąd rodzinom i firmom

Setki miliardów złotych, które inwestujemy rok w rok w transformację energetyczną Polski, mają zapewnić tańszy prąd polskim rodzinom i firmom - powiedział w piątek w Gdańsku minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. W energetyce jest przyszłość - podkreślił.

Tusk: Doszło do przełomu w sprawie ETS. Polska zostanie objęta pomocą

Polska jest w grupie tych krajów, które zostaną objęte pomocą. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu mechanizmu związanego z uprawnieniami do emisji CO2. - Pieniądze, które będzie można uzyskać z uwolnienia niektórych uprawnień emisji, będą przekształcone w pomoc finansową dla państw, dla których ETS jest istotnym obciążeniem, jeśli chodzi o ceny energii - poinformował premier Donald Tusk.

W marcu wystąpią o zgodę na położenie betonu pod pierwszy blok jądrowy

Prezes Polskich Elektrowni Jądrowych Marek Woszczyk poinformował w czwartek, że na ukończeniu jest pierwsza faza prac przygotowawczych związanych z budową polskiej elektrowni jądrowej. Jeszcze w marcu spółka planuje wystąpić do prezesa Państwowej Agencji Atomistyki o zgodę na położenie betonu pod pierwszy blok jądrowy.

W ciągu 10 lat Polska zainwestuje bilion złotych w energetykę

W ciągu najbliższej dekady Polska zainwestuje bilion złotych w energetykę - poinformował w środę premier Donald Tusk. Z tej kwoty ponad 220 mld zł ma zostać przeznaczonych na źródła odnawialne i magazyny energii, 234 mld zł - na dystrybucję, a 160 mld zł na energetykę jądrową - dodał.

Atom? Mieszkańcy pytają czy będzie bezpiecznie

Wokół elektrowni jądrowej prowadzony będzie stały monitoring promieniowania - zapewnili w trakcie wtorkowego spotkania z mieszkańcami Słajszewa (Pomorskie) przedstawiciele Państwowej Agencji Atomistyki (PAA). Mieszkańcy pytali m.in. o strefy planowania awaryjnego.

Spadł procentowy udział węgla kamiennego w produkcji energii

Procentowy udział węgla kamiennego w produkcji energii spadł w Polsce w lutym do 46,61 proc. z 48,88 w lutym 2025 roku - wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).

Motyka: W przyszłym tygodniu na posiedzeniu komisji proj. reformy systemu przyłączeń do sieci

Minister energii Miłosz Motyka poinformował w środę, że w przyszłym tygodniu sejmowe komisje zajmą się projektem ustawy, która zmienia zasadę uzyskiwania warunków przyłączenia do sieci. To rewolucja w zakresie transparentności, przejrzystości i deregulacji dla dobra polskich przedsiębiorców - mówił Motyka. Motyka podkreślił w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że

W środę produkcja energii w Polsce była rekordowa i osiągnęła moc 30 GW

W środę polskie elektrownie zapewniły rekordową moc 30 gigawatów energii elektrycznej dostarczanej do sieci - poinformował w czwartek premier Donald Tusk. Dodał, że tego dnia mimo równie rekordowego zapotrzebowania, Polska eksportowała prąd. - W środę osiągnęliśmy w Polsce rekordową produkcję energii w historii. To było 30 gigawatów. Mimo rekordowego zapotrzebowania, dzięki