kopalnie

Lista artykułów

Kopalnie Taurona zmieniają właściciela. Jest umowa warunkowa

W piątek (21 października) Tauron zawarł z Ministerstwem Aktywów Państwowych warunkową umowę sprzedaży 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie, w skład której wchodzą zakłady górnicze Sobieski, Janina i Brzeszcze. W Warszawie umowę podpisali wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz Paweł Szczeszek i Tomasz Szczegielniak – prezes i wiceprezes Grupy Tauron.

Produkcja węgla miała rosnąć, a maleje

Zgodnie zapowiedziami rządu kopalnie miały zwiększać produkcję węgla. Jest jednak odwrotnie - kopalnie w okresie od stycznia do sierpnia wyprodukowały ponad 600 tys. t węgla mniej niż przed rokiem. Dlaczego tak się dzieje? Jak podkreśla Jerzy Markowski, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa i były minister gospodarki spadek produkcji nie powinien być

Górnicy nie są solidarni ze społeczeństwem?

- Ostatnio spotkałem się z opinią, że górnicy i związkowcy nie są solidarni ze społeczeństwem. To mówią ludzie, którzy jeszcze niedawno twierdzili, że kopalnie trzeba natychmiast zamknąć, a teraz krzyczą, że nie potrafimy zwiększyć wydobycia. To kompletny brak elementarnej wiedzy górniczej – mówi Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności oraz szef związku w

1615896021 tauron tauron wydobycie

Kopalnie Taurona za symboliczną złotówkę

Tauron poinformował o przyjęciu oferty Ministerstwa Aktywów Państwowych dotyczącej sprzedaży 100 proc. udziałów w spółce Tauron Wydobycie za symboliczną złotówkę. Przejęcie kopalń Sobieski, Janina i Brzeszcze wciąż budzi obawy wśród związkowców. Ministerstwo Aktywów Państwowych w imieniu Skarbu Państwa w połowie września złożyło Grupie Tauron ofertę przejęcia 100

Inwestycje? To jedynie odtwarzanie frontów wydobywczych

- W mojej ocenie w tym roku kopalnie PGG nie wyprodukują 23 mln t. Taką wielkość produkcji, dzięki zapowiadanemu odtworzeniu frontów wydobywczych uda nam się osiągnąć dopiero wraz z końcem przyszłego roku – uważa Krzysztof Stanisławski, przewodniczący MZZ Kadra Górnictwo. Niedawno o planach inwestycyjnych poinformowała największa krajowa spółka węglowa – Polska Grupa

Wydobycie wzrośnie tylko na krótko? To wciąż kwestia otwarta

Czy wojna i kryzys energetyczny spowoduje tylko chwilowy i niewielki wzrost produkcji w polskich kopalniach czy też możliwy jest renesans węgla w dłuższej perspektywie? - To wciąż kwestia otwarta, która ma zostać rozstrzygnięta w jeszcze tym roku – mówi Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności i szef związku w Polskiej Grupie Górniczej. O planach inwestycyjnych we

1656413131 kok pikieta

Nie będzie protestu pracowników ochrony kopalń. Jest porozumienie

Przedstawiciele związków zawodowych z Grupy KOK podpisali porozumienie płacowe z zarządem firmy. Miesięczne wynagrodzenia pracowników ochrony kopalń wzrosną średnio o ok. 400 zł. Zapowiadany na 17 października dwugodzinny strajk ostrzegawczy został odwołany - poinformowali przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej Solidarności. - Zgodnie z zapisami porozumienia najniżej uposażeni

Agencja Fitch ocenia decyzję Taurona w sprawie sprzedaży kopalń

Zbycie kopalń węgla kamiennego pozytywnie wpłynie na profil biznesowy i finansowy Taurona, zwiększając możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego i przyspieszenia procesu zielonej transformacji - ocenili analitycy Agencji Fitch, których opinię przytoczył Tauron w środowym, 12 października, komunikacie. W środę Grupa Tauron poinformowała, że sprzeda Skarbowi Państwa 100