kopalnie

Lista artykułów

W PGG chcą zwiększyć wydobycie węgla o minimum pół miliona ton

Jak zapowiedział Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, w przyszłym roku spółka planuje zwiększyć wydobycie o minimum pół miliona ton z wydatkowaniem 7 mld zł na przygotowanie nowych ścian i roboty drążeniowe pod ziemią. Szef największej polskiej spółki węglowej uczestniczył w obradach podkomisji stałej ds.restrukturyzacji górnictwa, która we wtorek 27 września

Mniej ścian i mniej górników

Na koniec zeszłego roku w Polsce działało w zagłębiach górnośląskim i lubelskim łącznie 20 kopalń. Pracowało w nich 71 ścian wydobywczych, czyli o 6 mniej niż rok wcześniej. O 2,5 tys. osób zmniejszyło się też zatrudnienie w górnictwie węgla kamiennego – wynika z informacji przedstawionych podczas obrad podkomisji stałej ds. restrukturyzacji górnictwa, która we wtorek,

1663846520 wieze kwk polska a3

Ukraińscy graficy zbierają pieniądze na górniczy kalendarz

Anastasia Alfiorowa i jej mąż Oleksandr Babich, ukraińscy graficy, zakochali się w Górnym Śląsku i jego architekturze. Przygotowują kalendarz artystyczny – Kopalnie Śląskie i pracują nad artbookiem, w którym pokażą tutejsze kopalnie. I Ty możesz pomóc im zrealizować plan dzięki udziałowi w zbiórce na nakład kalendarza. Małżonkowie są absolwentami Państwowej Akademii

1584613287 zgsobieski

Górniczy związkowcy żądają pilnego spotkania z wicepremierem Sasinem

Organizacje związkowe z Tauronu Wydobycie domagają pilnego spotkania z wicepremierem i szefem resortu aktywów państwowych Jackiem Sasinem. Chcą rozmawiać o gwarancjach pracowniczych w związku z planowanymi przekształceniami w spółce. Tydzień temu Ministerstwo Aktywów Państwowych w imieniu Skarbu Państwo złożyło Grupie Tauron ofertę przejęcia 100 proc. akcji Tauronu Wydobycie za

Przejęcie kopalń budzi obawy o przyszłość

Ministerstwo Aktywów Państwowych złożyło Grupie Tauron ofertę nabycia Zakładów Górniczych Sobieski, Janina oraz Brzeszcze. Cała operacja budzi jednak coraz więcej obaw i wątpliwości wśród przedstawicieli strony związkowej. O rozpoczęciu procedury przejęcia przez Skarb Państwa kopalń należących do spółki Tauron Wydobycie poinformowano w minionym tygodniu. Kopalnie mają

Związkowcy alarmują, że nie ma pieniędzy dla kopalń. Chcą spotkania z wicepremierem

Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego (KSGWK) NSZZ Solidarność alarmuje, że w przyjętym przez rząd projekcie przyszłorocznej ustawy budżetowej nie przewidziano środków na dopłaty do bieżącej produkcji dla spółek węglowych. Związkowcy domagają się spotkania w tej sprawie z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem. Związkowcy z górniczej

Czy w kopalniach zabraknie strzałowych?

Związkowcy z kopalń należących do Polskiej Grupy Górniczej alarmują, że wśród górników zaczyna brakować chętnych, którzy chcieliby zostać strzałowymi. Jak wskazują, to praca, która wymaga ogromnej odpowiedzialności, a dodatkowe wynagrodzenie z tego tytułu jest niewysokie. Liczą, że górników zachęci dodatkowa premia. Strzałowi pełnią w kopalniach bardzo ważną i

Górnicza spółka z ponad 4 mld zł zysku

W pierwszym półroczu br. Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź wypracowała zysk netto w wysokości 4,180 mld zł. To wynik o 12 proc. lepszy niż przed rokiem - poinformowała KGHM w komunikacie. Grupa Kapitałowa odnotowała zwiększenie przychodów o 3,420 mld zł (+24 proc.) w stosunku do roku ubiegłego. Jest to związane z korzystniejszym kursem dolara, wyższym wolumenem sprzedaży oraz