kopalnie

Lista artykułów

Węgla z importu i krajowych kopalń będzie więcej

Węgla z importu i krajowych kopalń będzie więcej, podobnie jak nowych dodatków osłonowych. Mają one pojawić się we wrześniu. Już teraz to koszt około 35 mld zł - mówi Rzeczpospolitej Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Minister została zapytana przez gazetę, czy będzie więcej dostaw węgla, gdyż zgodnie z szacunkami Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tym roku Polska

Przejęcie PGG nie będzie miało sensu bez kluczowej kwestii

Rozpoczął się proces przejmowania Polskiej Grupy Górniczej przez Skarb Państwa. - To wszystko nie będzie miało większego sensu, jeśli nie zostanie spełniony kluczowy warunek, czyli nie będzie zgody Komisji Europejskiej i pomoc publiczna dla kopalń nie zostanie notyfikowana – komentuje Krzysztof Stanisławski, przewodniczący MZZ Kadra Górnictwo. Skarb Państwa kupi od PGNiG

Połączenie spółek górniczych? Nie będziemy za takim rozwiązaniem

Rozpoczął się proces przejmowania Polskiej Grupy Górniczej przez Skarb Państwa. Czy to wstęp do połączenia wszystkich trzech spółek węglowych objętych pomoc publiczną w jeden podmiot? - Podczas negocjacji dotyczących umowy społecznej mowa była o tym, że po wydzieleniu tych spółek pozostaną one osobnymi podmiotami – mówi Bogusław Hutek, przewodniczący Solidarności w

Pracownicy górniczej spółki z podwyżkami, ale rozmowy trwają

Związkowcy z JSW Szkolenie i Górnictwo wynegocjowali 7 proc. wzrost zasadniczego wynagrodzenia. Podwyżka będzie obowiązywała od 1 sierpnia. To jednak nie koniec rozmów płacowych w spółce. Jak poinformowali przedstawiciele NSZZ Solidarność działającej w JSW SiG w wyniku rozmów z zarządem spółki ustalono, że od 1 sierpnia wprowadzone zostaną podwyżki zasadniczego wynagrodzenia

1637834048 wegiel chwalowice pgg

Związkowcy piszą do prezesa PiS. Chodzi o konflikt górnictwa i energetyki

W poniedziałek (1 sierpnia) związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej wystosowali list do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W piśmie proszą o „osobistą interwencję w sprawie relacji handlowych pomiędzy krajowym górnictwem węgla kamiennego, zwłaszcza PGG i podmiotami energetycznymi,w szczególności PGE”. Górniczy związkowcy swoje zarzuty sformuowali w piśmie skierowanym 1

Skończy się wcześniejszą likwidacją górnictwa?

Ubiegłotygodniowe spotkanie górniczych związkowców z premierem Mateuszem Morawieckim nie dało odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, jaka ma być przyszłość górnictwa węglowego. - Coraz bardziej realne stają się obawy, że na krótki czas zwiększymy wydobycie, a zaraz potem rozpocznie się pospieszna likwidacja kopalń – uważa Krzysztof Stanisławski, przewodniczący MZZ Kadra

Większe wydobycie przez dwa lata, a potem spadek? Nie ma na to zgody

Nie milkną echa ubiegłotygodniowego spotkania górniczych związkowców z premierem Mateuszem Morawieckim. O to jak przebiegały rozmowy zapytaliśmy Bogusława Hutka, przewodniczącego górniczej Solidarności oraz szefa tego związku w Polskiej Grupie Górniczej. - Jeśli dobrze zrozumieliśmy premiera, to rząd chciałby notyfikować umowę społeczną, a w najbliższych latach zwracać

Mobilizacja polityczna niewiele zdziała. Na kopalniach zrobiono już wszystko

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki poprosił górników o „pracę ponadnormatywną”. Czy w ten sposób kopalnie mogą w istotny sposób zwiększyć wydobycie? - Nie ma do tego technicznych ani kadrowych warunków – argumentuje Jerzy Markowski, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, ekspert górniczy, były wiceminister gospodarki. Węgla brakuje, więc