O tym piszą górnicze i energetyczne media

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Kopalnia Bogdanka

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Bogdanka osiągnęła po trzech kwartałach zysk, w tym czasie Bumech, do którego należy kopalnia Silesia, odnotował sporą stratę. Inwestycje planuje KGHM, w Pniówku pogłębiany jest szyb. O tym 20 listopada pisze portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie.

* W trzecim kwartale 2024 r. Lubelski Węgiel Bogdanka osiągnął skonsolidowany zysk netto w wysokości 151,8 mln zł wobec 30,8 mln zł w analogicznym okresie minionego roku. Narastająco po trzech kwartałach strata netto Grupy LW Bogdanka wyniosła 756,1 mln zł, co jest efektem odpisu wynikającego z testu na utratę wartości - po oczyszczeniu z tego jednorazowego odpisu spółka miała 195 mln zł zysku netto.

* Jak wskazał Piotr Krzyżewski, wiceprezes KGHM ds. finansów, miedziowy koncern wybuduje, co najmniej trzy nowe szyby na Dolnym Śląsku. - Jest to konieczność celem zapewnienia dostępu do depozytu oraz zachowania ciągłości produkcji – zaznaczył Krzyżewski.

* Prace nad pogłębianiem szybu materiałowo-zjazdowego w kopalni Pniówek osiągnęły kluczowy etap. Szyb III został zgłębiony do docelowej głębokości 1053 m. Realizacja projektu stanowi istotny krok w modernizacji infrastruktury kopalni, zapewniając nowe możliwości rozwoju i poprawę warunków pracy - poinformowali w środę, 20 listopada, przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).

* Bumech w trzecim kwartale odnotował stratę netto w wysokości 20,8 mln zł, wobec 26 mln zł zysku w analogicznym okresie minionego roku. Narastająco po dziewięciu miesiącach strata spółki wynosi 76,7 mln zł, podczas gdy rok temu było to 1,2 mln zł. Bumech jest właścicielem kopalni Silesia w Czechowicach -Dziedzicach, która jest największą prywatną kopalnią węgla kamiennego w Polsce.

* Należy natychmiast zrewidować plan zamykania kopalń i nie rezygnować z energetyki węglowej – zaapelowali o to prof. Władysław Mielczarski oraz dr Artur Bartoszewicz podczas konferencji w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności w Katowicach 19 listopada.

* 19 listopada odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego dla koordynacji eksploatacji pod terenem gminy Marklowice. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku, Gminy Marklowice, Polskiej Grupy Górniczej oraz KWK ROW w Rybniku – poinformowali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego.

* W piątek, 15 listopada, odbyła się tradycyjna Akademia Barbórkowa organizowana przez Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i dyplomy dla pracowników, którzy wyróżnili się szczególnym zaangażowaniem i osiągnięciami w mijającym roku – poinformowali przedstawiciele PeBeKa.

* W niedzielę, 24 listopada, pracownicy sektora wydobywczego z całego kraju zjadą do Częstochowy, by wziąć udział w tradycyjnej Pielgrzymce Górników na Jasną Górę. Wydarzenie organizuje Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki (KSGiE) NSZZ Solidarność – informuje portal górniczej Solidarności.

* 14 listopada w obiektach Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu odbyło się seminarium naukowe pt. Ocena zagrożenia powierzchni 25 lat po zakończeniu eksploatacji górniczej na terenie pogórniczym w Wałbrzychu – poinformowali przedstawiciele GIG-PIB.

* Według raportu World Gold Council, Grupa Wagnera zarobiła ponad 2,5 miliarda dolarów na nielegalnym wydobyciu złota od czasu inwazji na Ukrainę - donosi portal mining.com.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.