Według raportu World Gold Council, Grupa Wagnera zarobiła ponad 2,5 miliarda dolarów na nielegalnym wydobyciu złota od czasu inwazji na Ukrainę - donosi portal mining.com.
Portal informuje, że raport, którego autorem jest były wicepremier Wielkiej Brytanii Dominic Raab, szczegółowo opisuje, w jaki sposób środki z nielegalnego wydobycia złota w Afryce są przekazywane na rzecz działań wojennych Rosji.
W 2023 r. Departament Skarbu USA nałożył sankcje na cztery firmy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Republice Środkowoafrykańskiej i Rosji powiązane z Grupą Wagnera i jej zmarłym liderem, Jewgienijem Prigożynem, który prawdopodobnie zginął po katastrofie lotniczej w sierpniu 2023 r.
- Grupa Wagnera finansuje swoje brutalne działania częściowo poprzez eksploatację zasobów naturalnych w krajach takich jak Republika Środkowoafrykańska i Mali — powiedział Brian Nelson, podsekretarz skarbu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego w momencie ogłoszenia sankcji, cytowany przez mining.com.
Według portalu nielegalne wydobycie złota nie tylko finansuje konflikty, ale także przyczynia się do wojen domowych, przestępczości zorganizowanej i przynosi korzyści grupom ekstremistycznym, takim jak Państwo Islamskie i Al-Kaida w regionie Sahelu.
W Kolumbii nielegalne wydobycie zapewnia znaczne dochody Klanowi del Golfo, Narodowej Armii Wyzwolenia i frakcjom dysydenckim Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC). Władze Kolumbii szacują, że FARC czerpie 20 proc. swoich funduszy z nielegalnego wydobycia złota.
Sudan stracił podobno prawie 2 miliardy dolarów z powodu nielegalnego wydobycia złota.
- W skali globalnej rzemieślnicze i małoskalowe wydobycie złota stanowi około 20 proc. rocznej produkcji złota i angażuje do 20 milionów pracowników w 80 krajach. Jednak często charakteryzuje się niebezpiecznymi warunkami, w tym wykorzystaniem rtęci i pracy dzieci. W La Rinconada w Peru władze szacują, że ponad 4500 dziewcząt z Peru i Boliwii zostało sprzedanych w celu wykorzystania seksualnego w regionach górniczych - czytamy.
Autorzy raportu wzywają rządy do nakładania sankcji, w tym zakazów wizowych i zamrożenia aktywów, na urzędników współpracujących z Grupą Wagnera lub podobnymi organizacjami. Opowiada się również za tym, aby państwa G7 i G20 formalnie uznały nielegalne przepływy finansowe z nielegalnego wydobycia złota za systemowe zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.