Kopalnia zarobiła ponad 150 mln zł

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

LW Bogdanka jest jedyną kopalnią prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W trzecim kwartale 2024 r. Lubelski Węgiel Bogdanka osiągnął skonsolidowany zysk netto w wysokości 151,8 mln zł wobec 30,8 mln zł w analogicznym okresie minionego roku. Narastająco po trzech kwartałach strata netto Grupy LW Bogdanka wyniosła 756,1 mln zł, co jest efektem odpisu wynikającego z testu na utratę wartości - po oczyszczeniu z tego jednorazowego odpisu spółka miała 195 mln zł zysku netto.

„Na wyniki finansowe wypracowane przez Grupę w trzech kwartałach 2024 r. wpływ miała niższa cena sprzedaży węgla, która została w znacznej części skompensowana wyższą sprzedażą. Ponadto, na wyniki finansowe w analizowanym okresie istotny wpływ miał odpis aktualizujący bilansową wartość aktywów trwałych z tytułu utraty wartości w kwocie 1,174 mld zł” – wskazali przedstawiciele LW Bogdanka.

Przychody ze sprzedaży w trzecim kwartale 2024 r. wzrosły o 7,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego i wyniosły 929,5 mln zł. Natomiast w trakcie trzech kwartałów 2024 r. Grupa wygenerowała przychody na poziomie 2,6 mld zł wobec 2,7 mld zł w analogicznym okresie 2023 r. (spadek o 3,3 proc.).

Jeśli chodzi o koszty, to trzecim kwartale 2024 r. łącznie koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów oraz sprzedaży i administracyjne wyniosły 746,5 mln zł i były niższe o 76,7 mln zł w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, w którym wykazały wartość 823,2 mln zł.

W trakcie trzech kwartałów 2024 r. ww. łączne koszty wzrosły w porównaniu do trzech kwartałów roku ubiegłego z 2,31 mld zł do 2,37 mld zł, czyli o 2,5 proc.

W trzecim kwartale 2024 r. Grupa osiągnęła zysk netto w wysokości 151,8 mln zł wobec 30,8 mln zł w trzecim kwartale 2023 r. Strata netto Grupy za trzy kwartały 2024 r. wyniosła 756,1 mln tys. zł wobec zysku netto w wysokości 256,7 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku obrotowego. Na ten wynik miał jednak wpływ wspomniany odpis wynikający z testu na utratę wartości, a po oczyszczeniu wyniku z tego jednorazowego odpisy LW Bogdanka po trzech kwartałach br. osiągnęła skonsolidowany zysk netto na poziomie 195,5 mln zł.

Od początku roku do końca września LW Bogdanka wyprodukowała prawie 5,4 mln t węgla handlowego. W tym okresie sprzedaż wyniosła 5,7 mln t.

To kolejny rok, kiedy Bogdanka przymusowo musi zmniejszyć produkcję w związku ze zmniejszonym zapotrzebowaniem energetyki na węgiel. Na początku 2024 r. kopalnia otrzymała zawiadomienia od kluczowego kontrahenta o zmniejszeniu zapotrzebowania na węgiel w 2024 r. o ok. 934 tys. t. W efekcie LW Bogdanka zaktualizowała cel produkcyjny na 2024 r. do poziomu ok. 7-8 mln ton węgla handlowego.

LW Bogdanka jest jedyną kopalnią prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Zatrudnienie w LW Bogdanka na koniec trzeciego kwartału 2024 r. wyniosło 5237 osób (natomiast zatrudnienie w całej Grupie Kapitałowej LW Bogdanka to 6182 osoby). W minionym roku kopalnia wyprodukowała ponad 7 mln t węgla handlowego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.