Po raz drugi Uniwersytet Śląski badał losy swoich absolwentów. Badanie przeprowadzono na grupie 674 absolwentów z roku akademickiego 2009. Wyszło, że trzy czwarte badanych absolwentów "usia" pracuje w wyuczonym, zgodnym z kierunkiem ukończonych studiów, zawodzie. Niestety, większość z nich zarabia poniżej średniej krajowej,
Bez pracy było 19 proc. respondentów, jednak aż 30 proc. z tej grupy odrzuciło już przynajmniej jedną propozycję pracy. 7 proc. wszystkich respondentów nie szukało pracy, bo przeważnie kontynuowali studia na nowych kierunkach. Szukający pracy najczęściej czynili to poprzez rodziny lub znajomych oraz internet. W ok. 60 proc. przypadków czas poszukiwania pracy nie przekraczał trzech miesięcy. 41 proc. znalazło pracę już w jednej z pierwszych kilku firm, do których się zgłosili.
Zatrudnieni absolwenci w trzech czwartych przypadków wykonywali pracę zgodną z ich kierunkiem studiów. 85 proc. badanych uznało, że wykorzystuje w pracy wiedzę zdobytą na studiach. W przypadku respondentów prowadzących własne firmy, również ich działalność w większości przypadków była związana z ukończonym kierunkiem.
Na pytanie o ocenę rynkowego zapotrzebowania na zdobytą podczas studiów wiedzę, tylko 43 proc. uczestników badania odpowiedziało jednak, że takie zapotrzebowanie występuje. Odmiennego zdania było 44 proc. odpowiadających. Aż 80 proc. badanych deklarowało jednocześnie chęć pracy zgodnej ze swoim kierunkiem studiów.
Zarobki u zatrudnionych najczęściej (w 30 proc. przypadków) oscylowały w granicach 1,5 tys.-2 tys. zł brutto. Mimo tego 37 proc. badanych pracujących najemnie i 48 proc. prowadzących własną działalność jest względnie zadowolonych z osiąganych zarobków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jest to w końcu uczelnia z tradycjami i z doświadczoną kadrą. Porównując do innych uczelni ta jednak cos mnie nauczyła. Oby tylko nie zepsłuło sie to.