Zwiększenie wydobycia węgla, stabilizacja zatrudnienia, zaangażowanie w branżę energetyczną oraz dwukrotnie zwiększenie ilości wykorzystywanego gospodarczo metanu - to niektóre założenia nowej strategii Kompanii Węglowej (KW), która była omawiana w piątek (21 października) na posiedzeniu rady nadzorczej. Plany spółki szczegółowo przedstawił w rozmowie z Trybuną Górniczą wiceprezes spółki Krzysztof Brejdak. Po posiedzeniu rada nadzorcza oraz zarząd Kompanii spotkali się z przedstawicielami organizacji związkowych, rozmowy dotyczyły spraw bieżących.
Priorytetem działania Kompanii ma pozostać wydobycie węgla, jednak planowana jest także dywersyfikacja działalności w kierunku energetyki i ochrony środowiska.
- Wydobycie węgla, energetyka i ochrona środowiska to trzy filary, na których zamierzamy oprzeć działanie i rozwój spółki w kolejnych latach - powiedział rzecznik firmy, Zbigniew Madej.
Kompania chce zwiększyć zdolności produkcyjne i wydobycie węgla powyżej obecnych 40 mln ton. Przymiarki mówią o osiągnięciu poziomu nawet ok. 43 mln ton rocznie, będzie to jednak zależało m.in. od potrzeb rynkowych oraz warunków technicznych w kopalniach.
- Z pewnością zakładamy utrzymanie obecnego poziomu wydobycia węgla, z perspektywą jego zwiększenia w miarę potrzeb rynkowych. Obecne sygnały z rynku wskazują, że takie potrzeby istnieją - dodał rzecznik.
Utrzymanie poziomu wydobycia oznacza także stabilizację zatrudnienia; dziś w Kompanii pracuje ok. 60 tys. osób. W miarę potrzeb firma zamierza uzupełniać naturalne odejścia górników dołowych (przede wszystkim na emerytury) przyjęciami nowych pracowników.
W energetykę Kompania chce zaangażować się poprzez udział w budowie nowej elektrowni, wspólnie z partnerem branżowym. Madej zapowiedział, że jeszcze w tym roku KW skieruje zaproszenie do potencjalnych partnerów, zainteresowanych takim przedsięwzięciem. Inwestor miałby w nim większościowy udział, Kompania chciałaby jednak, aby także jej udział był znaczący, np. rzędu 45 proc.
W latach ubiegłych KW planowała budowę elektrowni na terenie dawnej kopalni Czeczott w Woli (gmina Miedźna) koło Pszczyny, wspólnie z koncernem RWE. Ostatecznie jednak projekt nie doczekał się realizacji. Wola to wciąż jedna z rozważanych lokalizacji, ale nie jedyna - Kompania chce postawić elektrownię tam, gdzie będzie to najbardziej optymalne z punktu widzenia krajowego systemu energetycznego.
W dziedzinie ochrony środowiska spółka zamierza postawić m.in. na gospodarcze wykorzystanie metanu, uwalniającego się ze złóż węgla. Już dziś w kilku jej kopalniach działają instalacje, wykorzystujące metan do produkcji prądu i ciepła. W kolejnych latach KW chce podwoić wykorzystanie tego gazu, z obecnych ok. 75 mln m sześc. do 145-150 mln m sześc. rocznie.
Nowa strategia zakłada również zmiany organizacyjne, m.in. likwidację skupiających po kilka kopalń centrów wydobywczych oraz przywrócenie rangi dyrektora kopalni - w ostatnich latach kopalniami KW kierowali dyrektorzy techniczni, a ogólna dyrekcja była przeniesiona na szczebel centrum wydobywczego.
Czytaj więcej:
Solidarność: pozytywnie o strategii Kompanii Węglowej
Grzesik: powrót do normalności
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
a co ze zgri?