Jednym z najważniejszych priorytetów polskiej prezydencji UE jest bezpieczeństwo energetyczne. Rozwój technologii wykorzystujących lokalne zasoby energii odnawialnej to jedna z dróg do systematycznej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Tej kwestii była poświęcona wtorkowa (18 października) konferencja na temat wykorzystania pomp ciepła w Polsce i Europie, którą zorganizował śląski europoseł Bogdan Marcinkiewicz - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez biuro parlamentarzysty.
Spotkanie, w którym uczestniczyło wielu parlamentarzystów oraz producentów urządzeń odbyło się w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.
- Pompa ciepła to urządzenie, które ma za zadanie podniesienie temperatury niskiej do wyższej. Uzyskane ciepło można wykorzystać do ogrzewania budynków eliminując w ten sposób paliwo kopalne. Czynnikiem roboczym jest gaz, który skrapla się przy odpowiednim ciśnieniu i temperaturze. Ciepło w tym procesie pobiera się z tak zwanego dolnego źródła. Może nim być powietrze, grunt oraz zbiornik wodny, który może znajdować się na powierzchni ziemi lub pod nią - wyjaśnił Marcinkiewicz.
- W kwietniu 2009 roku przyjęta została przez Parlament Europejski i Radę dyrektywa w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Mimo, że z prawnego punktu widzenia dyrektywa stanowi jedynie wytyczną czy sugestię działania, zapisy w niej zawarte są niezwykle istotne, zwłaszcza z punktu widzenia branży pomp ciepła i jej rozwoju w Polsce - przypomniał eurodeputowany.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
ZSG w KONINIE NIC NIE PODPISALA