Minister aktywów państwowych skierował w czwartek do premiera projekt zmiany rozporządzenia Rady Ministrów, zakładający wpisanie huty Liberty Częstochowa w upadłości na listę spółek strategicznych - poinformowało ministerstwo aktywów.
Minister Jakub Jaworowski skierował do premiera projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli, z prośbą o wniesienie pod obrady Rady Ministrów. Projekt zakłada wpisanie Liberty Częstochowa w upadłości z siedzibą w Częstochowie na listę spółek strategicznych - poinformowało ministerstwo aktywów.
17 lutego ma się odbyć przetarg na sprzedaż majątku huty Częstochowa, wycenionego na blisko 227 mln zł; jako dzierżawca prawo pierwokupu ma Węglokoks.
W styczniu 2025 r., po 14 miesiącach przestoju, huta wznowiła wytop stali w piecu łukowym. Na początku lutego ruszyła walcownia blach grubych.
Upadłość huty została ogłoszona pod koniec października 2024 r., kiedy to częstochowski sąd ostatecznie oddalił zażalenie dotychczasowego właściciela huty, spółki Liberty Częstochowa. W listopadzie Węglokoks wydzierżawił od syndyka majątek huty i wznowił produkcję.
Rozporządzenie ws. wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli wydawane jest przez Radę Ministrów na podstawie ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Zgodnie z ustawą, organy kontroli prowadzą postępowania administracyjne wobec podmiotów z wykazu oraz inwestorów, a dotyczą one “nabycia istotnego uczestnictwa lub nabycia dominacji nad podmiotami podlegającymi ochronie“. Efektem takich postępowań są decyzje administracyjne o sprzeciwie lub braku sprzeciwu. W wykazie zamieszczane mogą być firmy np. działające na rynku energetyki, ale też zajmujące się telekomunikacją. Przypisane do nich są organy kontroli - resorty. Zgodnie z ustawą, zgłaszając sprzeciw, organ kontroli może mieć na celu m.in. ochronę niepodległości, praw obywatelskich i bezpieczeństwa Polski, a także dbałość o wypełnianie obowiązków wynikających z członkostwa Polski w NATO.
Obecnie na liście spółek strategicznych są 23 podmioty. Dla dwóch - Telesystem-Mesko i WB Electronics organem kontroli jest minister obrony, dla pozostałych - minister aktywów. Ostatnio na listę tę wpisano Cyfrowy Polsat, Telewizję Polsat, TVN, P4, T-Mobile Polska oraz WB Electronics.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.