Domy w Rybniku z ekologicznym ogrzewaniem przez dwa lata będą zwolnione z podatku od nieruchomości

fot: UM Rybnik (D. Matuszczyk - Fly Foto)

Smog szczególnie doskwiera rybniczanom, do których w większości dzielnic nie dociera sieć ciepłownicza, a do części - gazowa

fot: UM Rybnik (D. Matuszczyk - Fly Foto)

Od przyszłego roku ogrzewane w sposób ekologiczny domy jednorodzinne w Rybniku w woj. śląskim przez dwa lata będą zwolnione z podatku od nieruchomości - zdecydowali w czwartek, 21 marca, miejscy radni. Obecnie warunki takiego zwolnienia podatkowego spełnia jedynie co piąty budynek w mieście.

Rybnik należy do najbardziej dotkniętych smogiem miast w Polsce. Uchwalone jednogłośnie podczas czwartkowej sesji Rady Miasta zwolnienie z podatku od nieruchomości jednorodzinnych budynków mieszkalnych ogrzewanych ekologicznie to kolejny elementem walki miejscowego samorządu z zanieczyszczeniem powietrza.

Projekt uchwały w sprawie ulgi podatkowej zgłosiła grupa 13 radnych. Wnioskodawcy argumentowali, że walka ze smogiem jest priorytetem miasta. Projekt poparł prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

- Przyjąłem tę propozycję z wielką radością, ponieważ wydaje mi się, że trafia ona bardzo mocno w odczucia i zapotrzebowanie społeczne - stąd inicjatywa radnych Platformy oraz "Wspólnie dla Rybnika" jest dla mnie radością. Przy czym cały czas traktuję ją jako uzupełnienie tej oferty, która powinna być ofertą z poziomu rządowego. Podtrzymuję mój apel, aby rozwiązania systemowe były w Polsce wprowadzone w jak najszybszym tempie - powiedział podczas czwartkowej sesji prezydent.

Z nowego rozwiązania od przyszłego roku będą mogli skorzystać właściciele domów ogrzewanych energią elektryczną, gazem czy olejem opałowym, a także budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej lub korzystających z pomp ciepła. Z ulg wyłączone będą wszystkie kotły zasilane paliwami stałymi.

Zwolnienie dotyczy trzech grup mieszkańców: tych, którzy już w dniu wejścia uchwały w życie ogrzewają swój dom w sposób najbardziej ekologiczny; tych, którzy wymienią źródło ciepła na jedno ze wskazanych w uchwale, a także tych, którzy w czasie obowiązywania uchwały zakończą budowę domu jednorodzinnego i zainstalują w nim ekologiczne źródło ciepła.

Ulga będzie obowiązywać przez dwa lata, natomiast sama uchwała - do 31 grudnia 2021 r., czyli do momentu, kiedy - zgodnie z regionalną uchwałą antysmogową sejmiku woj. śląskiego - upływa termin wymiany źródeł ciepła eksploatowanych dłużej niż 10 lat. Rybnicka uchwała ma wspierać mieszkańców, którzy jeszcze przed tą graniczną datą ogrzewają lub zaczną ogrzewać dom w sposób najmniej emisyjny.

W ocenie samorządowców, uchwała nie uszczupli znacząco miejskiego budżetu. Obecnie - jak wyliczono - jedynie 20 proc. z 18,3 tys. domów jednorodzinnych w Rybniku jest ogrzewanych w sposób ekologiczny. Średnia powierzchnia domu jednorodzinnego w mieście to ok. 150 m kw. Łączne koszty zwolnienia z podatku zależą od tego, ile osób ostatecznie skorzysta z nowego mechanizmu - wstępnie szacuje się, że w przyszłym roku ulga podatkowa może kosztować rybnicki budżet ok. 300-400 tys. zł.

W końcu lutego br. rybniccy radni w apelu do śląskiego sejmiku poparli postulat wprowadzenia w mieście zakazu instalowania pieców na węgiel w nowych budynkach od 2020 r. (chodzi o domy, co do których zgłoszenie budowy lub wniosku o pozwolenie na budowę nastąpi po 1 stycznia 2020 r.) oraz opowiedzieli się za skróceniem okresów stosowania już istniejących kotłów węglowych. Przyjęto także apel do rządu, zawierający postulaty dodatkowych, efektywnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

Uchwalony w lutym apel rybnickich radnych do rządu zawiera m.in. postulat wprowadzenia natychmiastowego zakazu handlu paliwami stałymi o niskiej jakości w handlu detalicznym (obecne rozporządzenie umożliwia handel m.in. zawilgoconym i zasiarczonym miałem do 30 czerwca 2020 r.) oraz rozbudowania programu "Czyste Powietrze" o dodatkowe wsparcie finansowe dla terenów najbardziej dotkniętych tzw. niską emisją w postaci programu "Czyste Powietrze Plus". Radni postulują też obniżenie stawek podatkowych dla paliw uznawanych za niskoemisyjne, a także zmiany w prawie budowlanym i energetycznym, uprawniające samorządy do możliwości administracyjnego nakazywania podłączania się do istniejących sieci ciepłowniczych lub gazowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod ziemią bez kompromisów. Jak zmienia się bezpieczeństwo pracy w kopalniach PKW

Nie ma dziś bezpiecznego i wydajnego górnictwa bez ciągłej modernizacji infrastruktury, maszyn i systemów pracy. Choć ryzyka wpisanego w pracę pod ziemią nie da się całkowicie wyeliminować, nowoczesne technologie pozwalają skutecznie ograniczać jego skalę i poprawiać warunki pracy załogi. Z tego założenia wychodzi Południowy Koncern Węglowy, realizując działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa, poprawę warunków pracy oraz efektywności wydobycia. 

50 turbin na Bałtyku. Oto Orlen finalizuje budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej

Na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowano już 50 z 76 turbin. Najbardziej zaawansowany projekt offshore w Polsce wchodzi w końcową fazę realizacji. Trwają kluczowe testy infrastruktury oraz przygotowania do przekazywania energii do krajowej sieci elektroenergetycznej. 

ING spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2026 r. o 3,4 proc.

Ekonomiści ING spodziewają się wzrostu polskiego PKB w 2026 r. na poziomie 3,4 proc. - poinformował w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak. Dodał, że w drugim kwartale br. dynamika konsumpcji prywatnej powinna być nieco niższa niż kwartał wcześniej.

Zatrudnienie w górnictwie poniżej 70 tys. etatów. Trend spadkowy przyspiesza

W kwietniu 2025 r. w polskim górnictwie węgla kamiennego zatrudnionych było 69 199 osób, co oznacza spadek o kolejne 500 etatów w porównaniu z marcem. Jak informowaliśmy, branża po raz pierwszy w historii spadła poniżej symbolicznej granicy 70 tysięcy pracowników. Trend redukcji zatrudnienia utrzymuje się i nabiera tempa.