W ogłoszonym tuż przed świętami przez premiera Mateusza Morawieckiego „Programie dla Śląska” flagowymi inwestycjami z branży górniczej mają być dwie nowe kopalnie. Warto przyjrzeć się również pozostałym inwestycjom, które w kolejnych latach mają realizować spółki węglowe i energetyczne oraz śląskie instytucje badawczo-rozwojowe.
„Program dla Śląska” to lista inwestycji, które w najbliższych latach mają dać dodatkowy impuls rozwojowy naszemu regionowi. Są na różnym etapie realizacji – niektóre już się rozpoczęły, inne wciąż pozostają w sferze planów. Kluczowymi inwestycjami z branży górniczej, wspomnianymi w dokumencie, są dwie nowe kopalnie – jedna ma wydobywać węgiel energetyczny, druga koksowy.
Nowe zakłady wydobywcze to jedynie niewielka część przedsięwzięć związanych z górnictwem i opartą na węglu energetyką.
Pilotażowy projekt
W dokumencie można przeczytać, że na problemy górnictwa mają wpływ wysokie koszty wydobycia, które są następstwem wysokich kosztów pracy, nieracjonalnej i nieefektywnej struktury organizacyjnej oraz wysokich nakładów na zabezpieczenie eksploatowanych pokładów surowca. Te kwestie są jednym z największych wyzwań.
Kluczowym projektem związanym z poprawą wydajności ma być „Inteligentna kopalnia”. W dokumencie nie ma informacji o ramach czasowych ani budżecie przeznaczonym na realizację tego pilotażowego projektu. Można się dowiedzieć, że chodzi o zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w obszarze systemów organizacji produkcji, logistyki i transportu oraz zarządzania i monitoringu. Równie ważnym efektem, oprócz poprawy wydajności, ma być poprawa bezpieczeństwa. Osiągnięta dzięki temu, że w miejscach, gdzie warunki środowiskowe oraz zagrożenia uniemożliwiają bezpieczną pracę, ludzi mają zastąpić maszyny, również takie, które są wyposażone w sztuczną inteligencję.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A gdzie maja powstac te dwie nowe kopalnie?