Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach uruchomił Eko-Patrol - mobilne laboratorium do monitorowania jakości powietrza. Częścią tego rozwiązania jest m.in. wyposażony w laserowe mierniki dron oraz samochód elektryczny ze stacją meteo i platformami pomiarowymi.
- Eko-Patrol GIG to innowacyjne przedsięwzięcie, zarówno w wymiarze technicznym, jak i w sferze budowania społecznej świadomości źródeł i zasięgu niskiej emisji - powiedziała w piątek, 5 stycznia, PAP rzeczniczka instytutu Sylwia Jarosławska-Sobór.
Przedstawiciele GIG wskazują, że stworzenie mobilnego laboratorium to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez samorządy oraz organizacje mieszkańców. W ciągu ostatniego roku, w ramach wzmożonej walki ze smogiem, w wielu miastach woj. śląskiego znacznie przybyło czujników monitorujących jakość powietrza; nadal jednak niektóre rejony miejscowości szczególnie narażonych na smog są pozbawione możliwości monitorowania tego zagrożenia. M.in w takich przypadkach pomocny może być Eko-Patrol, analizujący jakość powietrza we wskazanym miejscu.
- Urządzenia stacjonarne oraz mobilne laboratorium dostarczają strumień danych, które zapewniają zagęszczenie siatki pomiarowej na danym obszarze. Pozwala to na szczegółowe wskazywanie źródeł i wielkości emisji zanieczyszczeń oraz ocenę skuteczności podejmowanych działań naprawczych - wyjaśniła rzeczniczka GIG.
W oparciu o platformę pomiarową GIG planowane jest tworzenie powszechnie dostępnych i specjalistycznych systemów informacji o zagrożeniach smogowych. Próbki pobierane przez Eko-Patrol w terenie lub z konkretnego źródła emisji trafiają do akredytowanych laboratoriów instytutu, gdzie są analizowane pod kątem występowania gazowych produktów spalania odpadów, w tym zawartości chlorowodoru czy formaldehydu, które wskazują na spalanie np. tworzyw sztucznych.
Ważną częścią mobilnego laboratorium jest dron, pod którym umieszczono platformę z autorskim, stworzonym przez naukowców z GIG, systemem laserowych mierników stężenia zanieczyszczeń powietrza. Pomiary obejmują stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 oraz PM10, a także tlenku węgla.
Zgromadzone dane są analizowane i opracowywane w formie specjalnego raportu, wraz z ich interpretacją i wizualizacją. Platforma pozwala także na mapowanie stref zagrożenia smogowego z wykorzystaniem precyzyjnego GPS.
- Takie mapy zagrożeń smogowych to wartościowe źródło informacji zarówno dla władz lokalnych, decydentów, jak i mieszkańców monitorowanych obszarów. Gminy, na terenie których zdiagnozowano strefy o szczególnym zagrożeniu niską emisją, mogą dzięki temu skutecznie planować i realizować działania naprawcze - wskazała Jarosławska-Sobór.
Eko-Patrol GIG jest także wspomagany stacjonarnym systemem długoterminowego monitoringu zapylenia oraz danymi z przenośnych pyłomierzy, które współpracują ze smartfonami i siecią poprzez aplikację na stronie internetowej. Takie urządzenie pełni funkcję indywidualnej ochrony przed szkodliwą emisją z lokalnych palenisk.
W ostatnich miesiącach wiele samorządów i instytucji w woj. śląskim zintensyfikowało działania służące walce ze smogiem. W kwietniu ub. roku Sejmik Woj. Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową, której projekt był efektem pracy powołanego przez marszałka zespołu ekspertów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Świetny pomysł! Gratulacje dla naukowców z GIG, tylko tak dalej. I jeszcze ten dron i samochód elektryczny. Klasa!