Ponad 2,7 tys. osób znalazło zatrudnienie w Shell Business Operations - centrum nowoczesnych usług biznesowych, które w piątek (30 czerwca) uroczyście otwarto w Krakowie.
- Otwarcie tego typu centrów znakomicie wpisuje się w Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju" - mówiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz.
- Żeby Polska była zdolna do konkurowania w globalnej, zmieniającej się gospodarce, musi zacząć konkurować nie tylko tym, czym konkurowała przez ostatnie 25 lat - niskimi kosztami pracy, ale też jakością pracy i innowacyjnością - dodała.
Jak podkreśliła, otwarcie Shell Business Operations w Krakowie jest potwierdzeniem tego, że Polska jest krajem, gdzie warto lokować coraz bardziej złożone inwestycje i potwierdzeniem kompetencji Polaków.
- To centrum usług nie jest takie, jakie były jeszcze 20 lat temu, kiedy była to rozbudowana centrala telefoniczna z dodatkiem prostych usług księgowych. Tutaj dzisiaj projektuje się rozwiązania inżynieryjne, które zasysa cały świat - mówiła Emilewicz.
Dodała, że tworzenie centrów usług wspólnych to szansa rozwoju nie tylko dla największych i najbardziej atrakcyjnych polskich miast, ale także dla tych mniejszych.
- Za sprawą takich firm jak Shell, który za chwilę będzie musiał się rozglądać za nowymi lokalizacjami, bo Kraków już nie wystarczy, szansę mogą dostać kolejne miasta - powiedziała Emilewicz.
9 pionów w 4 budynkach
W Shell Businness Operations w Krakowie funkcjonuje dziewięć pionów, w których zatrudnienie mogą znaleźć specjaliści w zakresie finansów i księgowości, zaopatrzenia i logistyki, komunikacji wewnętrznej, spraw personalnych, prawa i zarządzania projektami.
Centrum usług mieści się w czterech zaprojektowanych specjalnie dla Shell budynkach, które mają 26 tys. m kw. powierzchni biurowej. Trzy z nich są połączone ze sobą przeszklonymi przewiązkami, które ułatwiają poruszanie się między budynkami. W kompleksie znalazły się m.in. dobrze nasłonecznione, ciche wnętrza, nadziemny i podziemny parking oraz strefy relaksu i rozrywki dla pracowników. Biurowce są przyjazne dla środowiska i użytkowników, zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trendami w zakresie budownictwa zrównoważonego.
- Shell Energy Campus to największe centrum biurowe Shell w Europie i drugie co do wielkości centrum biznesowe na świecie. Polska jest czwartym największym krajem pod względem zatrudnienia pracowników Shella w Europie - mówił prezes Shell Polska Piotr Dziwok. Przypomniał, że Shell jest obecny w Polsce od 25 lat, ma 420 stacji benzynowych i zatrudnia 3 tys. osób bezpośrednio i 7 tys. pośrednio (stacje benzynowe, firmy dostawcze).
Prezes dodał, że nazwę dla całego kompleksu w Krakowie - Shell Energy Campus - wybrano w konkursie rozpisanym wśród pracowników. Oni także decydowali o nazwach poszczególnych budynków i wielu innych rozwiązaniach zastosowanych w biurach.
Dyrektor Generalny SBO Kraków, Shell Polska Agnieszka Pocztowska podkreśliła, że Shell Business Operations bardzo wyróżnia się na tle innych centrów usług wspólnych tym, że oferuje szeroki wachlarz stanowisk i możliwości rozwoju.
- Jesteśmy dumni z naszego nowego biura. Nasi pracownicy w dużym stopniu zaprojektowali rozwiązania, które tu zastosowano, to ich pomysły - mówiła Pocztowska.
- To, co tutaj osiągnęliśmy, stało się wzorcem nowoczesnego projektowania biurowego - dodała.
Shell Business Operations od 2006 r. mieścił się w Zabierzowie, skąd przeprowadził się do Krakowa. Obecnie zatrudnia ponad 2,7 tys. osób. Tylko w 2017 roku pozyskano ponad 500 nowych pracowników. Większość zatrudnionych to Polacy, ale wśród załogi jest w sumie 36 narodowości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.